reklamı kapat

POPÜLER

Google Apple LOG tasarım

Google’ın Apple’a 2021’de ödediği para netlik kazandı

Google’ın her yıl Apple’a ödediği para 2021 özelinde netlik kazandı. Şirket Apple’a iPhone’ların varsayılan arama motorunu Google tutmak adına ödeme yapıyor.

Geçtiğimiz ay bir analist tarafından ortaya atılan iddia kapsamında Google, iPhone’ların varsayılan arama motorunu “Google Arama” tutmak adına Apple’a her yıl 18 ila 20 milyar dolar arasında ödeme yapıyor denilmişti. Daha sonra spesifik bir veri gelmiş, Google’ın Apple’a sadece 2021 yılında tam 18 milyar ödediği söylenmişti. Şimdi ise ödemenin 2021 özelinde tam 26,3 milyar dolar olduğu yasal belgeler üzerinden resmileşti. Daha önce de bu kadar yüksek ödemeler yapıldığı gündeme gelmiş, bu durum hem Google’ın alandaki hakimiyeti hem de rekabete aykırı görülmesiyle çok ses getirmişti. Bu ödeme süreci son dönemde sık sık manşetlere çıkıyor. Çünkü geçtiğimiz aylarda bir adım atan Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı, Google şirketine dijital reklam pazarı üzerinde tekel kontrolüne sahip olma iddiasıyla dava açtı. O zaman yapılan açıklamaya göre Adalet Bakanlığı’nın şikayetine aralarında New York, California ve Colorado’nun da bulunduğu sekiz eyalet de katıldı. Bu davadan elde edilecek kararlar kapsamında Google’ın rekabete aykırı adımlarının durdurulması, şirketin pazardaki tekelci hakimiyetinin ortada kaldırılması ve dijital reklamcılık sektöründeki rekabetin yeniden sağlanması amaçlanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ayı başında görüşmeleri başlayan bu davanın nasıl sonuçlanacağı halen tam bilinmiyor ancak dava kapsamında konuşan isimler arasında Microsoft CEO’su Satya Nadella da yer alıyor.

Google’a hiçbir zaman kendi arama motorları Bing üzerinden rakip olamayan Satya Nadella, mahkemede Google’ın arama motoru pazarında hakimiyet kurmasına yıllardır uyguladığı haksız uygulamalarının yol açtığını söyledi.

Hatta Nadella burada teknoloji devi Apple’ı da suçladı. Nadella, Apple ve Google arasındaki arama motoru anlaşmasının Bing gibi diğer arama motorlarının rekabet etmesini imkansız hale getirdiğine inandığını söyledi. 

Google ve Apple haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers