reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Apple Android

Facebook kızgın; Apple’a “Antitröst” davası hazırlığı

Teknoloji devi Apple, iOS 14 ile attığı güvenlik adımlarıyla sosyal medya devi Facebook’u kızdırıyor. Facebook bu açıdan büyük bir adım atıyor.

Sosyal medya devi Facebook hatırlarsınız geçtiğimiz aylarda ABD merkezli üç büyük gazeteye iki adet tam sayfa reklam vermişti. Şirket iki gün üst üste gelen bu reklamlar ile direkt olarak Apple’ı hedef alıyordu. Facebook burada Apple’ın özelleştirilmiş reklamları engellemesini kötü buluyor ve bunun özellikle bünyesinde ufak işletmelere çok ciddi zarar vereceğini aktarıyordu. Kişilerin “kişisel verilerini” takip edemeyecek olmasını ufak şirketler üzerinden haklı göstermeye çalışan Facebook, bunun çok ciddi zarara yol açacağının üstünü çiziyordu. İşte bunun üstüne bir adım daha geldi. Apple’ın ilginç olarak tanıtımını Facebook üzerinden yaptığı “uygulama takibi denetimleri” özelliği öncesinde sosyal medya devi Apple’a Antitröst davası açmaya hazırlanıyor haberi gündem oldu. Söylendiği kadarıyla şirket bunun üzerinde şu an aktif olarak çalışıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Facebook, Apple’ın tekelci ve adil olmayan bir davranış içerisinde olduğunu belirtiyor. Rekabeti bozucu adımlar nedeniyle bu hazırlığa başladığı aktarılan şirketin, bu davadan bir sonuç alıp alamayacağını ise elbette zaman gösterecek. Apple’ın tekel konusunda Epic Games ile olan yasal durumu da halen sürüyor. Ancak bunda da henüz bir ilerleme olmuş değil. Apple kendi platformundaki hakimiyetini yasal olarak iyi koruyor.

Apple tarafından başlatılan yeni dönemi en çok Facebook eleştiriyor

Apple güvenlik konusunda başka bir önemli bir adım daha atmış ve AppStore’da önemli verileri göstermeye başlamıştı. Firma bu konuda da şunu diyordu:

“Aralık 2020 ile birlikte, App Store’daki ürün sayfalarında geliştiricilerin gizlilik şartlarına dair hazırladıkları özetleri kolayca okunabilir bir formatta sunan yeni bir bölüm yer almaya başlıyor. Bu bölümde geliştiricilerin konumunuz, gezinme geçmişiniz ve kişileriniz gibi size ait verileri nasıl topladığı ve kullandığı açıklanıyor.

Bu, verileriniz üzerindeki kontrolünüzü ve şeffaflığı artırmak için sürdürülen çalışmaların bir parçası. Apple, kullanıcıların bilinçli seçimler yapabilmelerini sağlamak için bu özelliği güncellemeye ve geliştiricilerle birlikte çalışmaya devam edecek.”

İlginizi Çekebilir

OPPO’dan dikkat çeken konsept telefon