reklamı kapat

POPÜLER

Google

Google’ın 2014 dördüncü çeyreğindeki karı 4,76 milyar dolar

Microsoft, Apple ve Facebook gibi dev şirketlerin finansal sonuçlarını açıklamasının ardından Google da 2014 dördüncü çeyrek raporunu açıkladı. 2013’ün son çeyreğinde 16,85 milyar dolar gelir ve 3,38 milyar dolar kar elde eden Google, geçtiğimiz yılın son çeyreğinde gelirini ve karını artırdı ve 2014 dördüncü çeyrekte 18,1 milyar dolar gelir ve 4,76 milyar dolar kar elde etti.

Gelirlerinin yüzde 89’luk kısmını reklamcılık faaliyetlerinden kazanan Google’ın hisse başı kazancı ise 6,88 dolar seviyesinde kaldı. YouTube‘daki video izleme süresinin yüzde 50 yükseldiğini belirten Google, 2013’ün dördüncü çeyreğine kıyasla YouTube’un yüzde 100’lük bir artış sergilediğini ifade etti. Google bununla birlikte birçok firmayı etkileyen döviz kuruyla ilgili de açıklamada bulundu. Doların değer kazanması nedeniyle Google’ın da fiyat ayarlamasında bulunmasının Google’a 541 milyon dolarlık bir kayba yol açtığı Google CFO’su Patrick Pichette tarafından belirtildi.

Google’ın para harcamasıyla ilgili oldukça disiplinli olduğunu söyleyen Pichette, Google’daki çalışmalar başarıya ulaşmadığı takdirde yeniden değerlendirme yaptıklarını dile getirip bu konuda Google Glass’ı örnek gösterdi. Hatırlanacağı üzere Google, kısa bir süre önce  Google Glass’ın satışlarını durdurmuş ve gözlüğün yeni sürümleri üzerinde çalışmalar yapacağını açıklamıştı.

İlgili haberler

YORUMLAR