reklamı kapat

POPÜLER

Google’ın modüler telefon projesi Project Ara neden başarısız oldu?

Bir dönem bağımsız bir grup tarafından Phoneblocks adlı modüler telefon fikri ortaya atılmış ve Google da bu fikri benimseyerek Project Ara’yı geliştirmeye başlamıştı. O dönem Google bünyesinde yer alan Motorola, Project Ara’nın gelişiminde büyük rol oynuyordu. Daha sonra ne olduysa proje iptal olduğu ve Project Ara da tarihin tozlu raflarına gömüldü. Telefonun neden böyle bir sonla karşılaştığını şimdi Lenovo bünyesinde yer alan Motorola’nın yetkili ismi açıkladı.

Bilindiği üzere ilk başta tamamen modüler bir cihaz olarak düşünülen Project Ara daha sonrasında yolundan sapmış ve birkaç küçük özelliğinin değiştirilebildiği sıradan bir cihaz haline gelmişti. Moto Mods ekosisteminin başındaki isim Stephen McDonnell, Project Ara’nın başarısızlığının perde arkasında neler olduğunu açıkladı. Google’ın üretim sürecinde kullanıcıları görmezden gelerek sadece teknoloji odaklı bir çalışma yaptığını ve bunun da cihazın sonunu getirdiğini ifade etti. McDonell’in belirttiğine göre konsept çalışma geliştiriciler için oldukça heyecan vericiydi ancak kullanıcıların ilgisini çekmeyi başaramadı.

LG’nin modüler telefonu LG G5’ten de bahseden McDonell, modül değiştirmek için cihazın kapatılmaya ihtiyaç duymasının kullanıcı deneyimini olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Moto Z’de modüllerin hızlı ve kolayca değiştirilebildiğinden övgüyle söz ederken kullanıcıların bir modülü birkaç saat boyunca kullandığı ve sonra çıkardığını sözlerine ekledi.