reklamı kapat

POPÜLER

Modüler telefonların fikir babası Project Ara’dan memnun değil

Uzun zamandır ses seda çıkmayan Project Ara projesiyle ilgili olarak Google tarafından geçtiğimiz günlerde önemli bilgiler paylaşıldı. Açıklananlar bazı kişiler tarafından beğeni toplarken kimileri gelinen noktayı yetersiz buldu. Modüler telefon hareketinin başlatıcısı olan ve Project Ara’ya da destek verdiği bilinen Dave Hakkens, Project Ara’nın ilerlediği istikametin kendisini hayal kırıklığına uğrattığını dile getirdi

Hakkens’in yaptığı ilk eleştiri cihazın yeterince modüler olmaması üzerine. Cihaz üzerinde yalnızca 6 modül bulunduğunu belirten Hakkens, bu modüllerin sadece ses, kamera ve sensörler gibi basit ve eğlenceli özellikleri kapsadığından şikayetçi. Ekran kırıldığında değişim yapılamadığı ve telefon zamanla eskiyip yavaşladığında işlemcinin değiştirilemediğini belirten isim, Google’ın Project Ara üzerindeki hakimiyeti hakkında da eleştirilerini dile getirdi. Ekosistemin yalnızca Google’ın kontrol edebileceğinden çok daha büyük olduğunu belirtirken diğer teknoloji devlerinin de sürece katkı yapmasına izin verilmesinin daha iyi olabileceği ifade etti.

Phoneblocks hareketi 2013 yılında başladığında tamamen her parçası değiştirilebilen telefonlar hayal ediliyordu. Bu cihazların ekranının, kamerasının, pilinin ve hatta işlemcisinin bile modüler olması planlanmıştı. Aslına bakılırsa Project Ara’nın ilk prototipi, cihazın bu yönde ilerlediğini ortaya koyuyordu. Fakat sonrasında cihaz bazı özelliklerini kaybetti ve yalnızca yüzeysel özellikleri değiştirilebilir hale getirdi. Gelecek yıl piyasaya sürülen cihazın kullanıcı tarafında nasıl geri dönüşler alacağını zaman gösterecek.