reklamı kapat

POPÜLER

Motorola’nın modüler akıllı telefon projesi Ara duyuruldu [Video]

DONANIMIN ANDROID’İ
Akıllı telefon donanımlarının “Android’i” olmak olmak istediklerini belirten Eremenko, Android işletim sisteminin yazılım alanında getirdiği özgür platformu bu defa donanım alanında gerçekleştirmek istediklerini belirtiyor. Proje sonucunda ortaya çıkacak donanımsal özgürlük çerçevesinde daha fazla firmanın modüler donanımlar üretmesinin önü açılacak, böylece kullanıcılar daha fazla pil ömrü veya daha hızlı işlemci için yeni bir telefon almaya gerek duymaksızın sadece istedikleri modülleri satın alarak eskileriyle yerini değiştirecek.

motorola-ara-02
PROJENİN DOĞUŞU
Motorola, Project Ara’nın doğuşunu MAKEwithMOTO Team adını verdikleri ekibinin çalışmalarına borçlu olduğunu belirtiyor. Ekip, altı ay boyunca tüm Amerika’yı içinde hack’lenebilen akıllı telefonlar ve son teknoloji bir üç boyutlu yazıcı bulunan, dışı ise fikirlerin ve projelerin yapıştırılabilmesi için yapışkan madde ile kaplı bir minibüsle dolaştı ve birçok farklı fikire ev sahipliği yaptı. Bu fikirler sonucunda ortaya çıkan ağırlıklı görüş olan açık bir donanım ekosistemine olan ihtiyaç, Ara’nın doğmasını sağladı.

motorola-ara-03
BİR YILDIR ÇALIŞILIYOR
Project Ara, bu alandaki yenilikleri takip eden okuyucularımıza yabancı gelmemiş olabilir çünkü daha önce Dave Hakkens tarafından Phonebloks adı ile oluşturulan benzer bir modüler akıllı telefon üretimine yönelik proje olduğundan haberdardık. Hakkens’in Phonebloks projesi ile öncelikli amacı büyük mobil cihaz üreticisi şirketleri böyle bir gelişime talep olduğuna ikna edebilmek için olabildiğince fazla destekçi toplamak üzerine kuruluydu. Bu amacına ulaşmış olacak ki, Google’ın sahibi olduğu Motorola, Hakkens’in Phonebloks projesini de bünyesine katarak Project Ara’ya ilişkin çalışmaları Hakkens ile birlikte yürüttüklerini ve derinlemesine teknik analizlerin bir yıldan uzun zamandır yapıldığını belirtiyor.

motorola-ara-04
Motorola, Project Ara için sadece Hakkens ile ortak çalışmıyor, yine blog üzerinden yaptığı çağrı ve oluşturduğu bir site ile Ara için çalışacak gönüllüleri toplamayı, böylece projenin toplumsal anlamda yanıt bulabilmesi ve tanıtılması için bu gönüllülerin paylaşımlarından yararlanmayı planlıyor.

Geliştiricilerin üzerinde çalışabilmesi için bu kış bir MDK (Module Developer’s Kit) yayınlamayı planlayan Motorola’nın bu projesinin mobil dünyada büyük heyecan uyandıracak gibi görünüyor.

PHONEBLOKS