reklamı kapat

POPÜLER

Google’ın modüler akıllı telefonu Ara, ocak 2015’te satışa sunulacak

Google‘ın kullandığımız akıllı telefonların geleceğini tamamen değiştirebilecek projesi Ara büyük bir hızla ilerliyor. Düzenlenen son geliştirici etkinliğinde projenin başındaki isim Paul Emerenko yaptığı açıklamayla kod adı Ara olan telefonun kullanıcılarla buluşmasının çok uzun sürmeyeceğini müjdeledi. Emerenko, ilk olarak gri renkle satışa sunulacak telefonun önümüzdeki yılın ocak ayında raflarda olacağını ve fiyatının 50 dolardan başlayacağını söyledi.

Ara Projesi, telefonu bir bütün olmaktan çıkarıyor ve kullanıcıların bir ana gövde üzerine tercih ettikleri modülleri yerleştirerek kendilerine özel bir telefon oluşturabilmesini sağlıyor. Yani isteyen herkes telefonunun kamera çözünürlüğünü, işlemci gücünü ya da depolama alanını belirleyebiliyor. Motorola’nın Lenovo’ya satışı esnasında Google çatısı altında kalan Advanced Technology and Projects (ATAP) tarafından yürütülen projenin nasıl bir geri dönüş alacağı merakla bekleniyor.

Yapılan analizlerin kimisinde, projenin başarıya ulaşmasının zorluğu üzerinde duruluyor. Ara’nın bir bütün olmaması nedeniyle üreticilerin yalnızca belli parçaları üretmesinin karlılığı düşüreceği ve firmaların buna yanaşmayacağı söyleniyor. Tabii bunun aksini savununların sayısı da bir hayli fazla.

Fikir olarak oldukça ilgi çekici görünen Ara’nın belki de en büyük avantajı ana ünitesinin çok düşük bir fiyatla satışa sunulacak olması. Bu sayede kullanıcılar telefona ekleyecekleri modüllerin özelliklerine göre bazı şeylerden feragat ederek kendi bütçelerine uygun cihazlar oluşturabilecek.