reklamı kapat

POPÜLER

Google - Project Ara

Google’ın modüler akıllı telefonu 2015’te piyasada olacak

Google bünyesindeki Motorola, geçtiğimiz ekim ayında “Ara Projesi” olarak adlandırılan, açık kaynaklı, modüler bir akıllı telefon üzerine çalışmaya başladığını duyurmuştu. Aradan geçen sürede Motorola’nın bir kısmı el değiştirdi ancak projeyi geliştirmeye devam eden Google büyük bir aşama kat etti. Öyle ki, projenin başındaki isim Paul Eremenko, satışa uygun, ticari ürünün 2015 yılı içinde piyasada olmasını planladıklarını duyurdu.

Google - Project Ara
Ara, kullanıcılara LEGO benzeri bir sistemle, akıllı telefonlarını diledikleri gibi kişiselleştirme imkanı veriyor. Belirli ölçülerdeki parçalar, takılıp çıkarılarak ihtiyaca göre telefonlar oluşturulabiliyor. Örneğin daha yüksek pil gücü isteyen bir kullanıcı pil ünitesini büyütüp, işlem gücünden feragat edebiliyor. Ya da daha yüksek çözünürlüklü bir kamera modülü takılarak telefonun çekim kabiliyeti artırılabiliyor. Prototip ürünlere bakılırsa, Google işin büyük bir kısmını halletmiş görünüyor.

Google - Project Ara
Hayal gibi görünen bu telefonun gerçekten bir geleceği olduğuna inanmamızı sağlayan bir açıklama da yapan Google, Ara’ya özel bir geliştirici etkinliği düzenleneceğinin müjdesini verdi. 2014 yılı içinde düzenlenecek gibi görünen ancak henüz kesin tarihi belli olmayan bu etkinlikte geliştiricilere Ara Projesi tüm detaylarıyla anlatılacak ve geliştiricilerden cihaza özel uygulamalar ve modüller geliştirmesi istenecek. Ara’nın geliştiricilere özel bir versiyonunun da aynı etkinlikte hazır olması bekleniyor.

Google - Project Ara
Google, Ara Projesi sonunda, üzerinde bir ekrana ve Wi-Fi ünitesine yer veren iskelet bir telefon ortaya çıkarmayı ve bunu 50 dolar gibi bir fiyatla mağazalarda satmayı planlıyor. Ana iskeletle birlikte kullanıcıların satın alabileceği harici modüller de aynı şekilde mağazalarda satılacak ve kullanıcılar istedikleri modülleri satın alarak telefonlarını özelleştirebilecek. Bu da telefonun nihai fiyatını kullanıcıların belirlemesini sağlayacak.

Google - Project Ara

YORUMLAR