reklamı kapat

POPÜLER

Apple Pay Avrupa ve Asya’da daha fazla ülkeye geliyor

Apple Pay’in kullanıma sunulmasının üzerinden uzun bir süre geçti ancak halen birçok ülkede bu ödeme yöntemini kullanmak mümkün olmuyor. Apple da yavaş ilerleyişin farkına varmış olacak ki Apple Pay’i diğer ülkelere daha çabuk getirebilmek adına düğmeye bastı. 

TechCrunch’a konuşan Apple Pay’den sorumlu Jennifer Bailey, Apple’ın ödeme sisteminin Avrupa ve Asya’da daha fazla ülkede kullanıma sunulacağının müjdesini verdi. Çalışamalarına hız kazandırdıklarını belirten Bailey, aynı zamanda Apple Pay’i getireceği ülkelerde hangi kriterleri gözettiklerini de açıkladı. Buna göre Apple, temassız ödeme sistemini getireceği ülkelerde öncelikle Apple ürünlerinin pazar payına bakıyor. Ayrıca kartla yapılan ödemelerin oranı ve bu ödemelerin ne kadarının temassız olarak yapıldığı da göz önünde bulunduruluyor. Ancak Apple giriş yaptığı ülkede temassız ödeme oranını arttırdığı için bu ikinci maddeyi pek de önemsemiyor. Apple Amerika’ya girdiğinde temassız ödeme oranı yüzde 4 oranındayken Cupertinolu şirket sayesinde oranın yüzde 20’ye çıktığı ifade ediliyor.

İş ortakları Amex ve Visa ile çalışma içinde olan Apple’ın yakın zamanda Hong Kong ve İspanya’da ödeme sistemini kullanıma açacağı biliniyor. Diğer ülkelere özelliğin ne zaman geleceği ise şimdilik meçhul. Haziran ayında düzenlenecek olan WWDC etkinliğinde Apple Pay’in geleceği yeni ülkelerin duyurulabileceği düşünülüyor.