reklamı kapat

POPÜLER

GoPro’da işten çıkarmalar yolda

Dördünü çeyrek finansal sonuçlarını şubat ayında açıklayacak olan GoPro, 2015 yılına ait birtakım finansal verilerini paylaştığı raporunda satışların beklenenin altında kaldığını ve şirket çalışanlarının yüzde 7’sinin işten çıkarılacağını duyurdu.

Aksiyon kamera üreticisi GoPro, yakın zaman önce Karma adlı ürünüyle drone pazarına da gireceğini açıklamıştı. Raporunda GoPro, dördüncü çeyrek gelirinin 435 milyon dolar; 2015 geneli için ise 1,6 milyar dolar olmasını beklediğini ifade ediyor. 2014 dördüncü çeyrekteki 633,9 milyon dolarlık gelirle kıyaslandığında yıldan yıla iki çeyrek arasında yüzde 30’luk düşüş olduğu görülüyor.

Bu düşüşün sebebi olarak GoPro’nun 2014’ten beri amiral gemisi ürün piyasaya sürmediği gösterilirken; 2015’in tek yeni cihazı ufak boyutlu Hero4 Session‘ın ise yanlış fiyat politikasının kurbanı olduğu yorumları yapılıyor. Yeni cihazlarıyla GoPro’nun istediği satışları elde edip edemeyeceğini göreceğiz fakat drone pazarında rekabetin epey çetin geçtiğini de unutmamak lazım.

Görsel kaynak – ETC-USC

YORUMLAR