reklamı kapat

POPÜLER

Gorilla Glass 5’le akıllı telefon ekranları çok daha dayanıklı [Video]

Gorilla Glass’ın üreticisi Corning için “çıtayı yükseltti” tabirini mecazi değil gerçek anlamında kullanıyoruz. Çünkü Gorilla Glass 5‘li cihazlar artık 1,6 metre yükseklikten bile düşmeye dayanıklı.

En son 2014’te Gorilla Glass 4’ü tanıtan Corning’in korumalı camları, tüm dünyada 4,5 milyar cihazda kullanılıyor. 20 Temmuz itibarıyla ise Corning, akıllı telefon ve tabletleri düşmelere karşı dayanıklı hale getiren Gorilla Glass’ın yeni versiyonunu tanıttı. Gorilla Glass 5‘le güçlendirilmiş mobil cihazlar, bu yılın sonuna doğru üreticiler tarafından kullanılmaya başlanacak.

Araştırmalara göre akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 60’ı telefonu omuz ve bel yüksekliğini arasında bir mesafeden yere düşürüyor. Kullanıcıların yarısından fazlası ise akıllı telefonunu yılda üç veya daha fazla kez düşürüyor. Corning de bu araştırmalar ve kullanıcılardan gelen talepler doğrultusunda koruma yüksekliğini 1,6 metreye çıkarıyor.

Gorilla Glass 5’in laboratuvar testlerinde koruyucu camın, 1,6 metre yükseklikten sert yüzeye düşmeleri yüzde 80 oranında hasarsız atlattığı belirtiliyor. Bu testleri ekran üzerine yüz üstü düşme şeklinde test ettiğini de ekleyelim. Gorilla Glass 4’te bu yükseklik 1 metre olarak gösteriliyordu. Öte yandan camın çizilmelere karşı dayanıklılığının Gorilla Glass’ın dördüncü versiyonuyla eş değerde olduğu da belirtiliyor. Corning, Gorilla Glass 5’i önümüzdeki aylarda üreticilere sunacak.