reklamı kapat

POPÜLER

Görülen rüyaya hükmetmeyi tetikleyen uyku kulaklığı [Video]

21 Mayıs 2015

Özellikle yolculuklarda, uyumanın zor olduğu kalabalık yerlerde ve kahve tüketiminin tavan yaptığı günlerde uyumak oldukça zor bir hale geliyor. Uyumayı kolaylaştırmak ve lucid rüyayı tetiklemek için Kickstarter’daki yerini alan Kokoon EEG isimli kulaklık, bu tarzda bir cihaz arayanların desteğini bekliyor.

Gördüğünüz rüyaya hükmetmenizi sağlayan ve yalnızca istediğiniz olayların gerçekleştiği rüya türüne lucid rüya adı veriliyor. Bu türdeki rüyaları isteyerek görmek ve rüyayı kontrol etmek düşünüldüğü kadar kolay değil. Bunun için yeterince odaklanmak ve rahat bir ortamda olmak şart. Bu kulaklık, bahsettiğimiz ortamı hazırlayarak, uykuya dalan kişinin lucid rüya görmesini tetikliyor ve bu türdeki rüyaları sıklaştırabiliyor.

En dikkat çeken özelliği lucid rüya olsa da kulaklığın esas amacı rahat bir uyku deneyimi yaşatmak. Rahat yapısıyla konfor sağlayan kulaklık takıldığında, uyumayı kolaylaştıran melodiler çalınmaya başlıyor. EEG sensörleri ile kişinin beyin faaliyetlerini ölçebilen kulaklık, uykunun düzeyine göre çalınan seslerde değişiklik yapabiliyor. Örneğin uykuya dalmak üzere olunduğunda farklı sesler duyulurken, uykuya ilk geçişte daha başka melodiler çalınıyor. Uykuyla ilgili tüm detaylı bilgileri telefonda bulunan uygulamasına gönderen cihaz, kullanıcının bu verileri takip etmesini de kolaylaştırıyor. En çok hangi ses duyulurken uykuya dalındığı algılanıyor ve aynı tarzda müziklerin çalınmasına dikkat ediliyor. Akıllı alarm özelliğine de sahip olan kulaklık, uykunun en hafif yerinde uyandırarak güne dinç başlamayı sağlıyor. Ses düzeyini ortama göre ayarlayarak dış seslerin uykuyu bölmesine izin vermiyor.

Kickstarter‘da yalnızca 100 bin dolarlık bir destek aramasına rağmen kısa sürede 330 bin dolardan fazla bağış toplamayı başaran Kokoon EEG’yi satın almak için en az 189 dolarlık destek vermek gerekiyor. Kulaklığın sipariş verenlere gönderileceği tarihin ise 2016’nın şubat ayı olduğu belirtiliyor. Hedefinin çok üstüne çıkmasıyla birlikte piyasaya sürülmesi neredeyse kesin hale gelen kulaklık için yakın zamanda farklı hedefler ekleneceği söyleniyor. Bu hedeflere ulaşıldığında ise kulaklığın daha da gelişmiş bir hale geleceği ifade ediliyor.

VİDEO

YORUMLAR