reklamı kapat

POPÜLER

Aurora EEG ile rüyalarınız sizin kontrolünüzde [Video]


Özellikle Inception filmini seyrettikten sonra rüyalarda yaşama fikri pek çoğumuza cazip gelmeye başladı. Rüya kontrolü (lucid dreaming) tekniği de, filmdeki kadar olmasa da rüyada daha bilinçli hareket ederek rüyanızı yönlendirmenizi sağlıyor, ancak tekniği öğrenmek için bir süre sabırla çalışmanız gerekiyor. Elektroensefalografi (EEG) ile çalışan Aurora adlı alın bandı, bu tekniğin daha kolay öğrenilmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

iWinks’in ürettiği Aurora sistemi, başa takılan bir alın bandı ve Bluetooth üzerinden Aurora’ya bağlanan bir uygulamadan oluşuyor. Alın bandının üzerinde beyin dalgalarını ölçen elektrotlar, bir ivme ölçer, kalp ritmi monitörü, uyku aşamaları yazılımı ve LED’ler bulunuyor.

EEG sinyali yazılımı tümüyle alın bandında bulunduğu için sistemi Bluetooth bağlantısını kapatarak da kullanmak mümkün. Üstelik kablosuz çalışan alın bandının tek şarjı haftalarca dayanıyor.
aurora-6
EEG verilerini işleyen algoritmalar REM uykusuna geçtiğinizi belirlediğinde, rüyanızı kontrol etmenizi sağlayacak pek çok işlem gerçekleşiyor. Banttaki LED’ler, yaratmak istediğiniz ruh haline göre farklı tür ve renkte sinyaller gönderecek şekilde ayarlanabiliyor, buna ek olarak aynı anda telefon uygulaması üzerinden çeşitli seslerin çalınmasını da sağlayabiliyorsunuz. Aurora, uykunun en hafif olduğu periyodları bekleyerek sizi nazikçe uyandırma görevini de üstlenebiliyor.

Android ve iOS platformlarında çalışan telefon uygulaması, EEG verilerini saklayıp yönetmenin yanı sıra, gelecekte üçüncü tarafların üreteceği uygulamalara yönelik bir platform görevi de görüyor. NeuroSky marka EEG sensörlere sahip olan Aurora’nın EEG dalgalarını işleyen algoritması, bir yılı aşkın süreyle toplanan polisomnografi verileriyle doğrulanmış. Kullanıcılar kendi EEG modellerini kaydettikçe, algoritma yapısının daha da güçlendirilmesi öngörülüyor.

Kickstarter kampanyasında 90 bin dolar toplamayı amaçlayan Aurora, yaklaşık 240 bin dolarlık fon toplamış. Fon kampanyası sona ermiş olsa da, iWinks’in web sitesinden 199 dolara ön sipariş verebilirsiniz.

VİDEO