reklamı kapat

POPÜLER

Gran Turismo

Gran Turismo içerisinde geliştirilen yapay zekâ pilot: “Sophy”

Gelin, dünyanın en popüler oyunlarından olan Gran Turismo içerisinde geliştirilen yapay zekâ “Sophy” ile tanışın.

Japon teknoloji devi Sony, “Sony AI” bölümü altında önemli çalışmalar yapıyor. Ortaya çıktığı kadarıyla bunlardan birisi de yapay zekâ merkezli pilot Sophy. Yapılan resmî açıklamaya göre Sophy, Gran Turismo GT Sport’un son derece gerçekçi atmosferinde dünyanın en iyi oyuncularını geçebiliyor ve dünyanın dört bir yanındaki oyunculara yapay zekâ destekli yeni oyun deneyimleri sunmayı hedefliyor.

İlerleyen dönem çalışmalarında Sony AI ve PDI, GT Sophy’i Gran Turismo serisinin gelecekteki sürümlerine nasıl entegre edileceğini araştıracak. Yukarıdaki videoda geliştirme süreci anlatılan Sophy, elbette hemen mükemmel hale gelmemiş. Yapay zekâ ilk aşamada düz şekilde bile gidemiyormuş.

Ancak pes edilmemiş ve sistemin üzerinde yapılan çalışmalar sonrasında yapay zekalı pilot herkesi geçer hale gelmiş ve başka sürücülerle beraber sürmeyi de öğrenmiş. Sony AI ekibi burada dinamik çalışabilen bir altyapı kurmuş.

Açıklamaya göre Sony AI, 2 Temmuz 2021 ve 21 Ekim 2021 tarihlerinde düzenlenen iki Race Together 2021 Challenge etkinliğinde dünyanın en iyi dört Gran Turismo sürücüsüne karşı yarışarak GT Sophy’nin yeteneklerini test etti.

İlk yarışın sonuçlarına göre ajanda iyileştirmeler yapıldı ve GT Sophy, Ekim ayındaki ikinci etkinlikte hem zamana karşı yarışlarda hem de FIA Sertifikalı Gran Turismo Şampiyonası format yarışında en iyi insan GT sürücülerini geride bıraktı.

Sony Group Corporation Yönetim Kurulu Başkanı, Başkanı ve CEO’su Kenichiro Yoshida konu hakkında şunları söylüyor: “Oyunseverler için bir oyun yapay zekâsı yaratmamızı sağlayan bu iş birliği, yaratıcı bir eğlence şirketi olarak gerçekten de Sony’e özgü bir çalışma oldu. Elde ettiğimiz sonuç bir yandan yapay zekânın ilerleyişinde kayda değer bir sıçramanın sinyalini verirken, bir yandan da dünyanın dört bir yanındaki GT severlere zenginleştirilmiş deneyimler sunulmasını sağlıyor.” 

Konu hakkında Sony AI CEO’su Hiroaki Kitano, “Gran Turismo Sophy, YZ alanında kayda değer bir gelişme. Amacı da sadece oyunculardan daha iyi olmak değil oyunculara kendi tekniklerini ve yaratıcılıklarını geliştirip bir üst seviyeye yükseltebilecek teşvik edici bir rakip sunmak. Bu çığır açan gelişmenin oyun camiasına katkıda bulunmasının yanı sıra otonom yarış, otonom sürüş, yüksek hızlı robotik ve kontrol gibi alanlarda da yeni fırsatlar sunacağına inanıyoruz.” dedi.

Plyphony Digital Başkanı Kazunori Yamauchi ise “Yapay zekâ araştırmaları, teknoloji ile toplumun hep birlikte kendi var oluş sürecini keşfetmesi için önemli bir fırsat. Gran Turismo serisi, 1997 yılında ilk kez piyasaya sürüldüğünden bu yana ve teknolojiye olan merakıyla inovasyonun sınırlarını daima zorladı. Gran Turismo Sophy’de bu felsefeyi ortaya koyan yeni bir örnek ve ben, bu yapay zekâ konseptinin hem oyunların hem de otomobillerin geleceğine katkıda bulunacağına inanıyorum” dedi.

Bu arada biliyorsunuz yakında serinin son oyunu Gran Turismo 7 geliyor. 699 TL Türkiye fiyatı ile buradan ön sipariş verebileceğiniz PlayStation 5 ve PlayStation 4 uyumlu oyun, merakla bekleniyor.

İlginizi Çekebilir: Motorola’nın uzaktan kablosuz şarj teknolojisi