reklamı kapat

POPÜLER

GTA 6 GTA VI

GTA 6’nın arkasındaki Take-Two ciddi bir işten çıkarma yapıyor

GTA 6’nın arkasındaki Take-Two işten çıkarma yapıyor. Firmanın bu sayede çok ciddi bir maddi tasarruf hedeflediği açıklanıyor.

Take-Two Interactive bugün işgücünün yüzde 5’i ile yollarını ayıracağını ve bazı oyunlarını iptal edeceğini açıkladı. Bu adım sayesinde yıllık 165 milyon dolarlık maddi tasarruf hedeflediği söylenen şirket, Mayıs 2023’te yaptığı açıklamada dünya çapında 11.580 tam zamanlı çalışanı olduğunu aktarmıştı. Take-Two ilginç olarak kısa süre önce Gearbox Entertainment oyun firmasını Embracer Group’tan satın almış, bunun için 460 milyon dolarlık bir anlaşma yapılmıştı. Bu sürpriz satışın bir parçası olarak Take-Two firması artık Gearbox Software, Gearbox Montreal ve Gearbox Studio Quebec’in yeni sahibi konumunda bulunuyor. Bu satın alıma oyun odağında bakıldığında ise Take-Two artık Borderlands ve Tiny Tina’s Wonderlands serilerinin yanı sıra Risk of Rain, Brothers in Arms, Duke Nukem ve Homeworld’ün haklarını da alıyor. Bu arada satışın resmi duyurusu kapsamında açıklandığı kadarıyla Gearbox’un şu anda geliştirilmekte olan yeni Borderlands ve Homeworld oyunları da bulunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Take-Two son dönemde daha çok çantası altındaki Rockstar Games tarafından geliştirilen GTA VI (GTA 6) ile dikkat çekiyordu. Şirket  tarafından geçtiğimiz ay paylaşılan son verilere göre GTA serisiyle toplamda 420 milyon satış geride kaldı, sadece GTA V özelinde tam 195 milyon satış miktarı geçildi. GTA V çıktığından bu yana (2013 yılında) seriden tam 8,93 milyar dolar gelir elde ettiği aktarılan firma, GTA üzerinden sadece 2023’ün sonunda 189 milyon dolar para kazandı ve 5 milyondan fazla GTA V satışı gerçekleştirdi.

Birçok kişi GTA VI (GTA 6) için çıkışın 2025’in sonunda yapılacağını düşünüyor ancak firmanın bir finansal raporu oyunun 2025’in ilk çeyreğinde çıkacağına işaret ediyor. Take-Two’nun 31 Mart’ta sona erecek 2025 mali yılına ilişkin finansal beklentisi, ortaya çıktığı kadarıyla tam 8 milyar dolar seviyesinde ve şirketin elinde bu geliri yeni GTA haricinde sağlayacak bir oyun bulunmuyor. Elbette planlar değişebilir ancak firma üzerinde uzun zamandır çalıştığı oyunu şimdilik 2025’in başında çıkarmayı planlıyor gibi görünüyor.

Hatırlamak adına Vice City’ye geri döneceğimiz GTA VI (GTA 6) oyunu ilk olarak PlayStation 5 ve Xbox Series X ile Xbox Series S oyun konsollarına gelecek. Yani oyun çok yüksek ihtimalle 2025 yılında PC’ye gelmeyecek. Bunu daha önce de yapan Rockstar Games (GTA V önce konsola daha sonra PC’ye çıkmıştı. Firma bu sayede oyunu birçok kişiye iki defa satmayı başardı.), oyunu PC’ye yüksek ihtimalle 2026’nın başında getirecek.

Take-Two haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli