reklamı kapat

POPÜLER

e-Devlet

Gündemdeki e-Devlet odaklı sızıntı iddialarına resmi cevap geldi

Kısa süre önce e-Devlet odaklı bir sızıntının yapıldığı ve buradan elde edilen verilerin satıldığı iddiası özelinde resmi açıklama geldi;

Bu gerçekten oldukça önemli konu hakkında resmi e-Devlet Kapısı Twitter hesabından yapılan açıklama tam olarak şöyle oldu:

”2-3 Ekim 2021 tarihlerinde Türkiye’nin e-Devlet, e-Nabız, EBA ve ÖSYM bilişim sistemleri gibi dijital altyapılarından veri sızıntısı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır. Yapılan detaylı teknik kontrollerle kurumlarımıza ait dijital altyapılar ile ilişkili herhangi bir veri sızıntısı kaydına rastlanmamıştır.

Söz konusu iddialara temel teşkil eden verilerin, siber saldırganlar tarafından çok az sayıda bireysel hesaba yönelik oltalama ve zararlı yazılım saldırıları sonucu elde edildiği anlaşılmıştır. Siber güvenliğin ana öznesi bireye yönelik alınabilecek tedbirler, ulusal siber güvenliğimizin temelini oluşturmaktadır.

Dijital mecraları kullanırken veri mahremiyeti ile parola ve cihaz güvenliği konularında bireyler tarafından alınacak önlemler, bu gibi olayların tekrar yaşanmaması konusunda en etkin koruma yöntemi olacaktır. Bireylere yönelik siber güvenlik farkındalığı çalışmaları konusunda tüm kurumlarımız iş birliği içinde faaliyet yürütmektedir.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

e-Devlet ile alakalı bir sızıntı söz konusu değil

İnternet üzerinde satılan e-Devlet merkezli gibi gösterilen verilerin başka şekillerde elde edildiği ve o verilerin çoğunun da eski olduğu aktarılıyor. Konu hakkında incelemelerin süreceğini ve herhangi bir bulgu olduğunda ekstra bilgilerin geleceğini düşünüyoruz. Bu aradalar sahte verilerin başka şekilde gösterilerek satışa çıkarılması çok sık görünüyor. Bu olay da direkt olarak buna benziyor.