reklamı kapat

POPÜLER

kore sınırı

Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki sınır Kinect koruması altında

Microsoft Kinect’in kullanım alanının ne kadar geniş olduğunu kanıtlamak için büyük bir mesai harcamıştı. Firmanın ürettiği bu teknoloji ilk önce bir oyun aksesuarı olarak pazardaki yerini aldı. Fakat dünyanın dört bir yanındaki geliştiriciler ve öğrenciler tarafından yaratılan konseptler Kinect’in kullanım alanlarının çok daha farklı olabileceğini gösterdi. Kinect’in sınır koruma alanında bir işlev görmesinin arındaki isim olan yazılımcı Jae Kwan Ko, Kinect teknolojisini kullanarak geliştirdiği yazılım ve donanımla; Güney Kore ve Kuzey Kore arasındaki ağır silahlar barındıran sınırı ve askerden arındırılmış sınır bölgesini daha güvenli bir hale getirmeye çalışıyor.
kore sınırıKo’nun geliştirdiği sistem geçtiğimiz yıl Amerikan ordusu tarafından da kullanılmıştı. O zamandan beri toplamda 250 km uzunluğa ve 4 km genişliğe sahip sınırın ordudan arındırılmış bazı bölümlerine yerleştirilmiş durumda. Kinect temelli bu sistem hareket eden bir nesnenin hayvan ya da insan olup olmadığını belirleyebiliyor ve olası bir insan hareketi söz konusu olduğunda otomatik olarak alarm mekanizmasını harekete geçiriyor.

“Bir oyun cihazının ulusal güvenlik açısından yaşamsal bir rol oynayabileceğini hiç tahmin edemeyeceğini” belirten Ko, liseden mezun olduktan sonra kendi işini kuran ve Microsoft’un En Değerli Profesyonel ödülünü kazanmış bir girişimci. Ko, özellikle Windows Phone, Windows 8 ve Kinect için uygulamalar geliştirmek konusunda bir uzman. Ne kadar başarılı olduğu ise sınır koruma için geliştirdiği olağandışı sistem ile açıkça görünüyor.

YORUMLAR