reklamı kapat

POPÜLER

iPhone X’in ön panelindeki donanım aslında mini bir Kinect

18 Eylül 2017

Microsoft’un oyuncular tarafından kabul edilme konusunda bir hayli başarısız olan Kinect’i görünen o ki Apple tarafından çok akıllıca bir şekilde değerlendirilmiş. Zira iPhone X’in üstünde yer alan ve herkesin şikayet ettiği siyah alan temelde aslında bir Kinect.

iPhone X tanıtımından beri herkes cihazın üstündeki siyah boşluğun ne kadar kötü göründüğünden bahsediyor. Ancak iPhone X’in alametifarikalarından biri de tam olarak cihazın üstündeki o siyah alan. iPhone X’in üstündeki o mini boşluk, cihazın en önemli donanımlarından birkaçını barındırıyor. Kızılötesi kamera, ışık projektörü, yakınlık sensörü, ortam ışığı sensörü, hoparlör, mikrofon, 7 MP’lik kamera ve nokta projektörünün yer aldığı donanımsa temelde aslında bir Kinect. Microsoft’un 2009’da tanıttığı ve çok sevildiğini söyleyemeyeceğimiz Kinect’in Apple’ın iPhone X’inden farkı ise titreşim motoru. Kinect’in arkasındaki isimse PrimeSense şirketi. Söz konusu şirket 2013 yılında Apple tarafından satın alınmıştı.

2009’da hareket takibi için geliştirilen Kinect’in aksine iPhone X’in derinlik kamerası öncelikli olarak yüz taraması için geliştirilmiş durumda. Apple’ın Face ID özelliğinin “kusursuz” çalışması için geliştirilen donanım 30 binden fazla “nokta” ile yüzü detaylı bir şekilde tarayabiliyor. iPhone X’te yer alan Animoji özelliği de yine bu donanımdan güç alıyor.

YORUMLAR