reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Harman Kardon SB 15/230 incelemesi

Harman Kardon’un ev sinema sistemi SB 15/230 teste geldiğinde beklentilerimiz oldukça yüksekti. Sağ olsun sistem bizi mahcup etmedi ve ofisimizin bulunduğu binada ufak çaplı bir konser verecek kadar performans gösterdi. Fazlasıyla gürültü yaptık anlayacağınız. SB 15/230 büyükçe subwoofer ve silindir şeklinde ses barından oluşan bir sistem. 5+1 değil ama emin olun ki birçok üst seviye 5+1 ses sitemini utandıracak kadar başarılı. Sistemin ilk dikkat çeken yanı piyano siyahı rengi. Hepimiz bu rengin neden olduğu parmak izi sorununu biliyoruz. Neyse ki ses sistemi sürekli dokunmanız gereken bir cihaz değil. Hem subwoofer hem de bar oldukça sade tasarıma sahip. Subwoofer üzerinde yalnızca mavi bir ışık bulunuyor. Barın üzerinde ise açma/kapama, ses açma/kısma, surround ve kaynak tuşları bulunuyor. Bunlar da mavi ve beyaz ışıkla aydınlanıyor. Bar, televizyon, DVD oynatıcı veya Blu-ray oynatıcıya stereo ses kablosuyla bağlanıyor. Bar ile subwoofer arasındaki bağlantı ise kablosuz olarak sağlanıyor. Aradaki bağlantının sağlıklı olması için 15 metrelik bir maksimum mesafe söz konusu.

Advertisement

KOLAY AYARLAR
Sistemin her iki parçasının arkasında çeşitli ses ayarları için anahtar ve düğmeler bulunuyor. Subwoofer’ın arkasından cihazın ses seviyesini ve 50 – 150 Hz arasında Crossover değerini ayarlayabiliyorsunuz. Barın arka kısmında bulunan EQ anahtarıyla barın konumuna (duvar veya masa üstü) göre ekolayzır ayarı yapılabiliyor. Trim anahtarı ise ses girişinin hassasiyetini ayarlamaya yarayan üç seviye sunuyor. Bu anahtar, farklı ses çıkış seviyelerine sahip televizyonlarla kullanıldığında büyük etki gösteriyor. Birinci seviyesi ile üçüncü seviyesi arasında oldukça ciddi bir ses farkı oluyor ve ses yükselirken en ufak bir bozulma veya boğulma olmuyor. Cihazın sesi sondayken Trim anahtarını “3” konumuna getirdiğinizde sistemin yanı başında durmak zorlaşıyor. Müstakil bir evde oturmuyorsanız bunu denemenizi pek önermiyoruz. Bar üzerindeki Surround tuşu da çok işlevsel. Tuşa basıldığı anda çıkan ses bir anda çevresel etki kazanıyor ve dört bir yandan ses geliyormuş gibi hissediyorsunuz. Harman Kardon bu konuda da birçok rakibinden çok daha iyi performans gösteriyor.

KUMANDA TANITMA
Sistemin kendi uzaktan kumandası bulunmuyor ama evinizdeki herhangi bir uzaktan kumandayı SB 15/230’a tanıtabiliyorsunuz. Bunun biraz zahmetli ve karışık olduğunu belirtelim. Ancak kumandanızı tanıttıktan sonra bar üzerindeki işlevleri kumandanızla kolaylıkla kontrol etmeniz mümkün. Bu iş için televizyonunuzun kumandasını kullanırsanız ve televizyonunun ses çıkışı kapatılamıyorsa barla birlikte televizyonun da sesi açılıp kısılıyor. Daha fazla uzatmadan bir yere bağlamak gerekirse Harman Kardon evinde bir sinema sistemi olmasını isteyen ancak fazla yeri olmayan herkes için ideal. Fiyatı belki biraz ortalamanın üzerinde ama verdiğiniz paranın hakkını sonuna kadar alacağınızdan şüpheniz olmasın.

► Puanlama ve teknik özellikler sayfa 2‘te