reklamı kapat

POPÜLER

Harman Kardon HKTS 30 incelemesi

HKTS 30’un tüm hoparlörleri silindirik yapıda ve ön yüzleri metal bir çerçeveyle korunuyor. Hoparlörlerin arka kısmı ve subwoofer’ın tamamı piyano siyahı özel bir kaplamaya sahip. Bu da hep dile getirdiğimiz parmak izi sorununu ortaya çıkarıyor. Ama ses sistemi devamlı dokunulan bir şey olmadığı için bu pek önemli değil. Öne ve arkaya konumlandırılan hoparlörlerin ayakları hoparlörden ayrılabiliyor. Ses kablolarının bağlantı noktaları burada yer alıyor. Bağlantı noktaları kolay bir şekilde kablo takmak için hazırlanmış. Yukarıdan bastırıyorsunuz, açılan yuvarlak delikten kabloyu geçiriyorsunuz ve bastırdığınız parçayı bırakıyorsunuz. Bu sayede kablo sağlam bir şekilde yerinde kalıyor. Kabloların hepsi farklı renklerle etiketlenmiş olduğundan ayırt etmek oldukça kolay. Tüm bu kablo karmaşasını halletmek ise pek kolay değil. Özellikle de bir amfiye gereksinim duyacağınız için işler biraz daha karışıyor. Eliniz yatkınsa toplam 1 saat kadar bir sürede tüm kurulumu halledebilirsiniz ancak pek bilgi sahibi değilseniz birilerinden yardım almanız yerinde olur. Tabii sözünü ettiğimiz normal kurulum. Hoparlörleri duvara sabitleme gibi bir planınız varsa daha çok zamana ihtiyacınız olacak. Ses sisteminin kutusu içinden tüm sabitleme parçaları çıkıyor. Bu da ekstra masraf olmaması açısından önemli.

AMFİSİZ OLMUYOR
HKTS 30 bize yine Harman Kardon marka avr 142 amfi ile birlikte geldi. Dolayısıyla biz de testi onun yardımıyla yapabildik. Amfinin arkasında aklınıza gelebilecek neredeyse tüm ses ve video giriş/çıkışları mevcut. Evinizdeki herhangi bir elektronik aleti bu amfiye bağlayarak HKTS 30’un keyfini çıkarabilirsiniz. Ses sisteminin hoparlörleri üzerinde herhangi bir tuş veya ayar bulunmuyor. Subwoofer’ın arkasında ise bas seviyesini ayarlayan bir teker ve bas gücünü yükselten bass boost anahtarı yer alıyor. Genel ses ayarlarının tamamı ise amfi üzerinden yapılıyor. Avr 142 amfi, Dolby ve DTS gibi tüm ileri seviye ses teknolojilerini destekliyor. İzlediğiniz veya dinlediğiniz içeriği göre çok çeşitli ses modları arasından seçim yapabiliyorsunuz. Amfinin arkası gibi uzaktan kumandası da biraz karışık. Şayet yaptığınız ayarları pek fazla değiştirmeyecekseniz sorun yok ama her içeriğe özel ses, mod değişiklikleri yapayım derseniz yine biraz uğraşmanız gerek. Amfinin ön yüzünde açma kapama düğmesi ve ses tekeri bulunuyor. Hafif mavi ışıkla aydınlatılan bu düğme ve teker, karanlık ortamda oldukça hoş görünüyor.

10+2 PERFORMANSI
Söz konusu Harman Kardon olunca ses performansı konusunda söylenecek pek fazla şey kalmıyor aslına bakılırsa. Piyasadaki sıradan ses sistemlerinden birkaç gömlek daha üstün oldukları gerçek. HKTS 30 da markanın bu konumuna yakışır bir ses sistemi. Ses ne kadar yükselirse yükselsin (ki bir hayli yükselebiliyor) ne baslarda bir boğulma ne de tizlerde bozulma oluyor. Şayet kulaklarınız ve komşularınız dayanabilirse son seviye sesle filmler izleyebilirsiniz. HKTS 30 ile ilgili tek üzücü şey, her cebe hitap etmeyen fiyatı.