reklamı kapat

POPÜLER

Haswell işlemciler, dizüstü bilgisayarların pil ömrünü yüzde 50 uzatacak

Intel’in dördüncü nesil işlemcisi Intel Haswell, üçüncü nesil Ivy Bridge işlemcilere oranla enerji tasarrufunda çok daha iddialı. Bu iddiayı dile getiren isimse geçtiğimiz günlerde düzenlenen bir basın toplantısında söz alan Intel’in Mimari Grup Başkan Yardımcısı ve genel müdürü Rani Borkar. Dizüstü bilgisayarlar ve tabletler göz önünde tutularak ve en çok da enerji sarfiyatını düşük tutmaya odaklanarak geliştirilen Haswell kod adlı işlemciler, önümüzdeki hafta başlayacak olan Tayvan’daki Computex fuarında tanıtılacak.

Advertisement

Intel Haswell
Basın toplantısında Rani Borkar, Haswell kod adlı işlemcilerin, dizüstü bilgisayar uyku modundayken ya da herhangi bir işlem yapmadığı esnada, bilgisayarın pil ömrünü 20 kat uzattığını belirtiyor. Intel Haswell işlemcili Apple MacBook‘lar ve Windows‘lu dizüstü bilgisayarların pil ömründe yüzde 50’lik bir artış olacağını da sözlerine ekliyor. Intel zaten birkaç aydır Haswell’in getireceği yeniliklerden ve güçlendirilen yönlerinden bir süredir bahsediyordu. Özellikle GPU performansı çok vurgulanmış; dizüstü bilgisayarda iki, masaüstü bilgisayarlarda üç katı daha yüksek performans sunacağı ifade edilmişti.

Intel, Haswell’i tabletler için de önemli bir çözüm olarak görüyor, enerji tüketimini 7 watt’a kadar düşürmeyi başardığını belirtiyor. Ivy Bridge işlemcilerde bu en düşük tüketim miktarı 10 watt kadardı. Borkar bunlara ek olarak Haswell sayesinde Intel Core işlemcili bir tabletin, Intel işlemcili olmayan bir tabletle benzer pil ömrüne sahip olacağını ancak daha yüksek performans sunacağını söylüyor. Bu iddiaları objektif olarak değerlendirebilmek için Computex fuarını beklememiz gerekiyor. Haswell işlemcili yeni MacBook’ların da 10 Haziran’daki WWDC etkinliğinde tanıtılması muhtemel görünüyor.