reklamı kapat

POPÜLER

Intel’in yeni çipi dizüstü bilgisayarların pil ömrünü 24 saate çıkarıyor

Intel, devam eden Intel’s Developer Forum’da yeni işlemci mimarisini tanıttı. 2013 yılında piyasada olacak ve Haswell adı verilen mimariye sahip olacak yeni çipler çok önemli üç büyük yenilikle geliyor. Bunlardan ilki, düşük güç tüketimi sayesinde dizüstü bilgisayarların pil ömürlerinin 24 saate kadar çıkabileceği. İkinci olarak, bilgisayarlar 10 gün internete bağlı bir şekilde bekleme modunda kalabilecek. Ve üçüncü yenilik, 22 nanometrelik 3D transistör mimarisinin şimdikinden 20 kat daha az enerji harcayacağı.

Advertisement

Forumda yapılan tanıtımda Haswell tabanlı işlemci kullanan Windows’lu bilgisayar, güneş enerjili bataryasına yakın duran bir ampülden aldığı ışıkla çalıştırıldı. Yani güç ihtiyacı bu kadar az. Bu teknoloji sayesinde bilgisayarların tamamıyla kapanmasına da gerek yok. Batarya, bilgisayarın ekranını açamayacak kadar azalmış olsa bile bilgisayar kapanmıyor, arka planda çalışmaya devam ediyor. Bu sayede de de bilgisayarınız kapalı olsa bile 10 gün boyunca internete bağlı kalabiliyorsunuz. E-postalarınız gelmeye, Twitter duvarınız dolmaya, bulut üzerindeki verileriniz senkronlanmaya devam ediyor. Bilgisayarınızı açtığınızda her şeyi güncel buluyorsunuz.

Haswell’e daha var, öncesinde 2012 yılında Ivy Bridge’i göreceğiz. Doğrudan çip üzerinden DirectX 11.1 ve OpenGL 3.2 desteği sunacak olan Ivy Bridge, 4K çözünürlüklü video oynatımına da imkan verecek.