reklamı kapat

POPÜLER

Atatürk

Hemen hemen tüm Atatürk fotoğrafları iyileştirilerek bir araya getirildi

Yiğit Konur çok güzel bir projeye imza attı. Bu proje kapsamında hemen hemen tüm Atatürk fotoğrafları iyileştirilerek bir araya getirildi.

Yiğit Konur tarafından hayata geçirilen buradan ulaşabileceğiniz internet sitesinde, arşivlere girmiş hemen hemen tüm Atatürk fotoğrafları 4K çözünürlüğe çıkartılarak ve yapay zeka tarafından renklendirilerek bir araya getirildi. Bu gerçekten harika proje hakkında Yiğit Konur şunları aktardı: “Atatürk’ün tüm fotoğraflarını içeren kapsamlı bir arşiv maalesef yoktu. Ben de tüm yerli ve uluslararası arşivleri taradım. Toplam 10K+ fotoğraftaki benzerleri yapay zeka ile eleyip sayıyı 1.100’e indirdim. Çözünürlüğü 4K’ya çıkardım ve renklendirdim. Artık tek arşivde ve herkese açık. Bu projenin hiçbir ticari amacı olmadığını sanırım söylememe gerek yok. Sadece bu tip arşivler TSK ve Bakanlıklar arasında dağılıyor ve teknolojik bakımı ‘bence’ henüz yeterli değildi. Bu arşiv sitesini güncel tutmaya devam edeceğim, özellikle internette gördüğünüz ve iyileştirmeye değer tarihimize ait önemli videolar olursa GPU’lar emrinize amade.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yiğit Konur ayrıca güzel bir başka paylaşımda daha bulundu: “Kültür Bakanlığı arşivinde halen pek çok video siyah beyaz. Halbuki bunları AI ile renklendirip, 720p yapabiliyor ve sesi de çok daha anlaşılır hale getirebiliyoruz (NoGAN + DTLN). Ben de 100. yılımız için videoyu yeniden renklendirdim & sesi temizledim. Herkese iyi bayramlar” diyen Konur, hemen aşağıdaki videoyu paylaştı:

Harika Atatürk fotoğrafları kadar olmasa da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli