reklamı kapat

POPÜLER

Opera GX

Oyun odaklı Opera GX, yapay zeka konusunda çok daha güçlü hale getirildi

Oyun ve oyuncular için hazırlanan tarayıcı seçeneklerinden olan Opera GX yapay zeka konusunda çok daha güçlü hale getirildi.

Opera GX uzun süredir Aria temelinde bir yapay zeka altyapısına sahip. Bir yardımcı asistan olarak da görebileceğiniz Aria, internet üzerinden arama yapabilme yeteneğine sahip ve sorduğunuz hemen her soruya detaylı şekilde cevap verebiliyor. Bu altyapı sayesinde GX kullanıcıları en son oyun haberlerini ve ipuçlarını öğrenmek için Aria ile etkileşime girebiliyor. Örneğin oyuncular Baldur’s Gate oyununda oluşturabilecekleri karakterler için Aria’dan fikir alabiliyor ya da asistana belirli oyunların ne zaman çıkacağını ya da sistem gereksinimlerinin ne olacağını sorabiliyor. Burada cevaplar Google’dan değil direkt olarak ChatGPT’den geliyor gibi veriliyor. Bu faydalı yapay zeka altyapısında bir güncelleme yapan Opera, GX içindeki Aria’nın artık yazılanlardan görseller üretebildiğini açıklıyor. Buna ek olarak hazırladığı cevapları sesli olarak okuyabilmeye başlayan Aria, artık paylaşılan görselleri algılayarak/analiz ederek sorulan sorulara cevaplar verebiliyor. Artık yararlandığı bilgi kaynaklarına bağlantılar veren Aria, güncelleme ile beraber yapılan görüşmelerin özetini çıkarabilir hale de gelmiş durumda.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Opera GX tarayıcıya bundan önce bir “panik butonu” eklenmesi ses getirmişti. Bu buton, başkalarının görmesini istemediğiniz içerikleri hızlıca gizliyor ve sesleri kapatıyor. Birçok oyun tutkununun olmazsa olmazlarından olan Opera GX tarayıcı bir süredir klavyedeki F12 tuşuna basıldığı zaman tüm sekmelerdeki oynatmaları / videoları hızlı şekilde sessize alıyor ve direkt olarak sizin belirlediğiniz güvenli bir sayfayı açıyor. F12’ye tekrar basıldığı zaman eski sekmeleri geriye getiren tarayıcı, bu modu hem ev hem de iş yerindeki kullanıcıları için hazırlamış durumda. Panik butonunu etkinleştirmek için “GX” tarayıcısının ayarlarından “early bird” seçeneğini kullanmak gerekiyor, özelliğin yakında normal olarak da sunulacağı aktarılıyor.

Opera GX yanında bu da ilginizi çekebilir: Renault tarafından hazırlanan uçan araç çalışması

İLGİLİ HABERLER