reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Solve for Tomorrow

Samsung Solve for Tomorrow Programının kazananları belli oldu

Samsung’un Habitat Derneği iş birliğiyle gerçekleştirdiği, Solve for Tomorrow yarışmasında kazanan projeler açıklandı. Türkiye’nin birçok bölgesinden 263 proje başvurusunun alındığı yarışmada birincilik ödülünü  ”Yerli Malzemelerle Plazmit Üretimi” projesiyle PlazmiGenomix takımı alırken, ikinciliği Akana ve üçüncülüğü de NeuroAid Innovators takımları aldı.

Yarışmanın final bölümünde, farklı bilimsel yöntemleri ve teknolojik araçların kullanımını öneren ve toplum sağlığı, çevre ve atık yönetimi, afet yönetimi ve iklim eylemi alanlarındaki sorunlara çözümler arayan 10 proje ve takım kıyasıya yarıştı. Bu yılki yarışmanın kazanan takımı, yerli aşı üretimine ve hastalıkların önlenmesine odaklanan Yerli Malzemelerle Plazmit Üretimi projesiyle PlazmiGenomix Takımı oldu. İkinci olan Akana Takımı ise plastik kirliliğini azaltmayı ve tarımsal sürdürülebilirliği teşvik etmeyi hedefleyen inovatif biyoplastik “Küstik” projesiyle ödül almaya hak kazandı. NeuroAid_Innovators takımı, boyun kaslarının hareketine yardımcı olan, joystick ve jiroskop destekli cihaz projesiyle üçüncülüğü elde etti. Düzenlenen törende kazanan takımlara ödül olarak Samsung online mağazasında kullanabilecekleri hediye çekleri takdim edildi.

‘‘Solve for Tomorrow’’ programı ilk tur, yarı final ve final olmak üzere üç etaptan oluşuyor. “Tasarım Odaklı Düşünme Atölyesi” kapsamında programa katılan öğrenci ve gönüllü eğitmenlere eğitim veriliyor. Program kapsamında bugüne kadar 5454 öğrenciye Tasarım Odaklı Düşünme Eğitimleri verilirken, bu yılın sonuna kadar 10 ayrı şehirde fiziksel eğitimlerin devam edeceği belirtildi. Samsung ve Habitat Derneği’nin aynı kapsamda periyodik olarak açtıkları çevrimiçi eğitimler ise yıl boyunca devam edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Samsung Türkiye’den konu hakkında açıklama

Solve for Tomorrow Ödül Töreni etkinliğinde genç takımlara ödüllerini takdim eden ve bir konuşma gerçekleştiren Samsung Electronics Türkiye CEO’su Jeff Jo, şunları söyledi: “Samsung Electronics olarak, Solve for Tomorrow Programımızı zaman içinde geliştirerek ve 66 ülkede uygulanmasını sağlayarak dünyanın önde gelen küresel vatandaşlık programlarından biri haline getirdik. Dünyanın her yerinde yenilikçi fikirleri desteklerken, Türk gençlerinin yenilikçilik alanındaki potansiyelinin de farkındayız. Gelecek neslin teknoloji odaklı, özellikle de Yapay Zeka teknolojilerine odaklı bir gelecekte gelişmeye hazır olmasını sağlamaya kararlıyız. Habitat Derneği’nin değerli katkısıyla, Türkiye’nin birçok bölgesinden gençleri herkes için daha iyi bir gezegeni teknolojik yeniliklerle inşa edebilmeleri için eğitimle desteklemeye devam ediyoruz.”

İlginizi çekebilir: Xiaomi imzalı robot köpek CyberDog ile tanışın

İLGİLİ HABERLER