reklamı kapat

POPÜLER

Hız ölçümü yapabilen ilk mekanik saat [Video]

Akıllı saatler piyasayı fethetmeye başlasa da mekanik saatler kozlarını oynamaya devam ediyor. Üzerinde hız ölçer bulunan dünyadaki ilk mekanik saat olan Breva Génie 03, özellikleriyle olduğu kadar görünüşüyle de büyülüyor.

Hız ölçer günümüz akıllı saatlerinin birçoğunda zaten bulunan bir özellik. Ama söz konusu mekanik saatler olduğunda durum biraz farklı. Mekanik saatlerde bugüne kadar görmediğimiz bu özellik Breva Génie’nin yeni saatiyle birlikte karşımıza çıkıyor. Saatin sağ üst köşesinde yer alan hız göstergesi, hız hesaplanmak istediğinde yukarı doğru çıkarak ölçümü gerçekleştiriyor.saat
Saatte bulunan bu özelliğe hız ölçer demek ne kadar doğru bilinmez. Çünkü saat kullanıcının hızını değil, gelen rüzgarın hızını ölçüyor. Bu nedenle de saati hızlı hızlı sallayarak hile yapmak mümkün oluyor. Dolayısıyla saatin hızla ilgili çok kesin bilgiler verdiğini söylemek güç.

hız ölçer2
Breva Génie’nin bu serisinin “en ucuz” saati olan Breva Génie 03, 60 bin dolar fiyat etiketiyle satılıyor. Breva Génie 02‘nin 132 bin dolar ve Breva Génie 01‘in 150 bin dolar olduğunu göz önüne aldığımızda bu modelin giriş seviyesi olarak kabul edildiğini söyleyebiliriz.

VİDEO