reklamı kapat

POPÜLER

Home ile akıllı telefonlara daha fazla Facebook

Günlük hayatımızın vazgeçilmezi haline gelen akıllı telefonlar daha önce hiç olmadığı kadar Facebook‘la entegre hale geliyor. Dünyanın en büyük sosyal ağı olan Facebook’un özel bir etkinlikle duyurduğu Home, Android işletim sistemi kullanan telefonları yepyeni bir deneyimle Facebook’a bağlıyor. Home’u bir işletim sistemi, uygulama veya widget olarak adlandırmak zor. En basit tanımıyla yeni bir Android arayüzü. En önemli özelliği ise Android’li telefonunuzu tamamen Facebook odaklı bir şekilde kullanmanızı sağlaması.

Facebook Home - Kapak Akışı
KAPAK AKIŞI
Home’un birbirinden farklı özellikleri arasında en çok dikkat çeken Kapak Akışı. Ekran kilidi ve ana sayfanın yerini alan bu akış sayesinde telefonunuzu her açtığınızda arkadaşlarınızın paylaştığı durum güncellemelerini, fotoğrafları, bağlantı ve diğer şeyleri alabiliyorsunuz. Yani site üzerindeki akışın bir benzeri doğrudan cihazınızın ekranında gerçekleşiyor. Bu sayede sitede veya mobil uygulamada kaçırdığınız güncellemeler, siz onları görüntülemek için çaba sarf etmeden karşınıza geliyor. Görüntülemek istediğiniz içeriğe çift dokunmanız yeterli olurken, farklı içerikleri görüntülemek için ekranı sağa sola kaydırıyorsunuz.

Facebook Home - Sohbet Balonları
SOHBET BALONLARI
Home sayesinde o esnada farklı uygulamaları kullanıyor olsanız dahi Facebook üzerinden arkadaşlarınızla sohbet edebiliyorsunuz. Sohbet Balonları olarak geçen bu özellikte bir mesaj aldığınızda ekranın üst kısmında, içinde mesajı atan arkadaşınızın olduğu bir sohbet balonu açılıyor ve bu sayede konuştuğunuz kişiyi görebiliyorsunuz. Telefonda farklı işlerle uğraşırken bile mesajlar size ulaşıyor. Ekranın farklı yerlerine sürüklenebilen balonlar, “Android için Facebook Messenger” uygulaması sayesinde SMS’lerle de kullanılabiliyor.

Facebook Home - Bildirimler
BİLDİRİMLER
Elbette Home, bildirimleri alabileceğiniz bir altyapıya da sahip. Özel mesajlar, Facebook güncellemeleri gibi doğrudan sizi ilgilendiren güncellemeler yine yanlarında fotoğraf ve ikonlarla ana ekranda beliriyor. İlgilendiğiniz bildirime tıklayarak görüntüleyebiliyorusunuz. İlgilenmediklerinizi ise parmağınızla ekranın dışına doğru sürükleyebiliyorsunuz.

Facebook Home - Uygulama Başlatıcı
UYGULAMA BAŞLATICI
Home, cihazınızın arayüzünü değiştirdiği için klasik Android görünümü de devre dışı kalıyor. Ancak Home de Android kullanımına benzer bir şekilde uygulamalara erişmenize izin veriyor. Uygulamalarınızın tamamını görebileceğiniz bir liste olduğu gibi, Uygulama Başlatıcı‘ya ekleyeceğiniz uygulamalar sayesinde sık kullandıklarınıza da kolayca erişebiliyorsunuz. Facebook Home’da, ana ekranın ortasında duran profil fotoğrafınızı Uygulama Başlatıcı’yı açmak veya Facebook’ta bir paylaşım yapmak için yukarı, son kullandığınız uygulamalara dönmek için sağa, mesajlarınızı görmek veya yeni bir sohbet başlatmak için sola sürükleyebiliyorsunuz.
Facebook Home - Uygulama Başlatıcı
12 Nisan‘da Google Play Store‘da yayınlanacak olan Home, ilk aşamada HTC One X, HTC One X+, HTC One, Samsung GALAXY S III, Samsung GALAXY Note II ve Samsung Galaxy S4 ile uyumlu olacak. İlerleyen dönemde, Home’u destekleyen cihazların sayısı artacak.

FACEBOOK HOME TANITIM VİDEOSU

YORUMLAR