reklamı kapat

POPÜLER

Honda PCX

Honda’nın sevilen scooter modeli PCX, hibrit teknolojisine kavuşuyor!

Satış adetleri bazında Honda’nın yüzünü güldüren model konumunda olan PCX, Japonya’da sunulacak hibrit versiyonuyla sınıfa yeni bir soluk getiriyor.

Toyota ile birlikte hibrit otomobil furyasına dahil olma gayreti içerisinde olan Honda, en güçlü olduğu alanlardan birisi olan motosiklete de bu teknoloji yansıtmaya başlıyor. Türkiye’deki kullanıcıların en çok tercih ettiği scooter modellerinden birisi olan PCX serisini bu programa dahil eden marka, seri üretim programını başlattığını duyurdu. Dünyanın ilk kitlelere yönelik seri üretim hibrit sisteme sahip motorlu scooter modeli olarak lanse edilen PCX Hibrit, eylül ayı itibarıyla ilk olarak Japonya pazarında satışa sunulacak. Modelin satış süreciyle ilgili diğer planlama ise kademeli olarak ilerleyecek.

Masada görünenler

Teknik olarak Nisan 2018’de tanıtımı gerçekleştirilen yeni Honda PCX modeli esas alınarak geliştirilecek olan versiyonda, motoru çalıştıran ve eş zamanlı olarak elektrik de üreten ACG marş motorunu yüksek performanslı 48 Volt lityum-iyon bataryalar besliyor. Bu motoru Power Drive Unit (PDU) adı verilen özel bir ünite kontrol ederek, enerji akışını dijital ekrana yansıtıyor. Gaz emri ile birlikte 4 saniye boyunca içten yanmalı motoru destekleyen marş motoru, sağladığı ilave tork değerinin de katkısıyla standart PCX’e oranla daha atak ve daha seri bir hızlanma imkanı tanıyor. “D” ve “S” olmak üzere iki farklı motor desteği modu sunacak olan yeni sistemde, “D” motor desteği modu konforlu bir sürüş sunarken “S” motor destek modu ise daha sportif sürüşleri destekliyor. Honda, ABS fren sistemi ve Honda SMART Key de dahil zengin bir ekipman seviyesiyle Japonya pazarında yılda 2.000 adet PCX HYBRID satma hedefinde.