reklamı kapat

POPÜLER

Turhost Hosting

Hosting tercihleri için 2022 önerileri

Hepimiz her geçen gün web sitelerinin artık sadece bir vitrin olmaktan çıktığına, işletmelerin güçlenmesinde önemli rol oynayan etkileşimli yapılara büründüğüne şahit oluyoruz.

SEO’yu iyileştirebilme ve satışları artırabilme potansiyeli nedeniyle web siteleri için en iyi barındırma hizmetini seçmek giderek daha da kritik bir meydan okumaya dönüşüyor.

Hosting Seçiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hosting tercihini zorlaştıran; farklı işletim sistemlerine dayanan farklı projelere yönelik web hosting hizmetlerinin yükleme hızı, kesinti süresi, bant genişliği gibi SERP sıralamalarını etkileyebilecek çok sayıda bileşeni kapsamasıdır.

Bu nedenle sektördeki en kaliteli ve en iyi hizmeti ararken aşağıdaki noktaların göz önünde bulundurulması önemlidir:

 • -Web sitenizin / uygulamanızın ihtiyaçlarının neler olduğu, üzerinde düşünmeniz gereken ilk konudur. Bir an önce yüksek trafik alabilecek bir web sitesi için uygun olan hosting hizmetinin özellikleri, küçük ölçekli bir işletmenin web sitesi için gereken özelliklerden farklıdır. İhtiyaçlarınıza uygun hosting türünü seçmediğinizde kesinti veya yavaşlamalar web sitenizi ziyaret edenlerin iyi bir kullanıcı deneyimi yaşamalarına engel olacaktır. Bu aşamada hosting kararınızın arama motorundaki sıralamanız üzerinde etkili olabileceği unutulmamalıdır.
  -Hosting paketleri sitenize tahsis edilecek sunucunun türü ve sunucuda kullanılan işletim sistemine göre çeşitlilik gösterir. Bir e-ticaret sitesi için paylaşımlı hosting paketleri en iyi seçenek değildir, bu tip sitelerin daha fazla depolama alanı ve bant genişliği sunan bulut, vds veya dedicated sunucu gibi çözümlere yönelmesi daha mantıklı olacaktır.
 • -Piyasadaki en iyi fırsatları araştırırken aylık veya yıllık ne kadar bütçe ayırabileceğinizi en baştan belirlemeniz önemlidir. Paketinize sonradan dahil etmeniz gereken ek özelliklerin neler olabileceğini ve bütçenizi nasıl etkileyebileceğini de değerlendirmeniz önerilir.
 • -Hosting sağlayıcılarının sunduğu hizmetlerle ilgili deneyimi olanların fikirlerini almanız seçenekleri daraltmanıza yardımcı olabilir ama her web sitesinin farklı ihtiyaçları olduğu için, tavsiyeler isabetli olmayabilir. Sitenize, uygulamanıza benzer sitelere / uygulamalara sahip olanların önerilerini dikkate almak daha çok işinize yarayabilir.
 • -Sunucu çöktüğünde, erişilmez olduğunda hiç kimsenin web sitenize ulaşamayacağını unutmayın. Uptime oranı (sunucunun çalışma süresi) bu nedenle önemlidir, bunun çin de genellikle %99,9 gibi kesinti süresinin düşük olduğundan emin olduğunuz bir hosting sağlayıcısını seçmeniz önerilir.
  -%99 çalışma süresi, yılda 3,5 gün kesinti süresinin beklenebileceği, %99,99 çalışma süresi ise sunucunun yılda bir saatten daha uzun süre kapalı kalmayacağı anlamına gelir. Beş dokuzluk denen %99,999 uptime oranı, yılda maksimum beş dakikalık kesinti süresi demektir. Web sitenizin bir pazarlama kampanyasının tam ortasında çökmesi hem itibar hem para kaybı getireceğinden sitenizi mümkün olduğu kadar çalışır durumda tutacak güvenilir bir hosting sağlayıcısı seçmeye çalışmalısınız.
 • -Sayfa yüklenme hızının 3 saniyeden uzun olması ziyaretçilerin siteden çabuk ayrılmasında en belirgin faktördür. Geç yüklenen siteler, ziyaretçileri hayal kırıklığına uğratabilir ve web sitenizin trafiğini etkileyebilir. Bu nedenle hosting sağlayıcınızın performans odaklı yapılandırmaları hakkında bilgi sahibi olmanız, düzenli geliştirmeler ve güçlendirmelere yer verip vermediğine dikkat etmeniz önerilir.
 • -Web hosting sağlayıcınızın internet bağlantı düzeyi, en hızlı yüklenen sayfaları bile etkileme gücüne sahiptir. Ziyaretçilerinizi kaybetmenin en iyi yolu, sayfalarınızın yüklenmesi için onları bekletmektir, özellikle internetten alışveriş yapanların en sabırsız müşteri grubu olduğu unutulmamalıdır.
 • -İyi bir hosting hizmetinin teknik desteği; telefon, e-posta, canlı chat ve ticket yoluyla haftanın yedi günü, günde 24 saat mevcuttur. Eninde sonunda bazı teknik sorunlarla karşılaşacağınızı düşünerek ihtiyacınız olduğunda en hızlı ve en etkili yardım sağlayacak destek ekibine sahip firmaya yönelmeniz önerilir.

 • -İnternete bağlı her cihaz için her zaman virüs, kötü amaçlı yazılım ve dolandırıcılık riski söz konusudur. Veri korsanlığı ve kötüye kullanımı önlemek için web siteniz en iyi şekilde korunmalı ve izlenmelidir. Web sitenizin barınacağı sunucunun güvenliği konusunda gerekli tedbirlerin alınıyor olduğundan emin olmaya çalışırken sunucuda kullanılan yazılımların orijinalliği ve güvenlik katmanı olarak seçilen platformların güncelliğini araştırmanız son derece önemlidir. Hosting planınızın proaktif izleme ve gelişmiş güvenlik önlemlerine sahip olup olmadığı göz önünde bulundurulmalıdır.
 • -Çoğu web sitesi 10-15 megabayttan fazla alan kullanmaz, ancak gelecekte genişlemeye karar vermeniz durumunda fazladan alan sağlayan bir paketi seçmenin iyi bir fikir olduğunu söyleyebiliriz. E-kitapların, yazılımların ya da büyük dosyaların indirildiği bir site kuracaksanız, hosting paketinizin bant genişliği konusunda makul olmayan bir kısıtlaması olmadığından emin olun. Bant genişliği, müşterilerinizin sitenizden indirebileceği veri miktarıdır. Siteniz yoğun trafik aldığında bile bu tip hizmetleri kesintisiz sunabilmeniz için sınırsız bant genişliği içeren planlara yönelebilirsiniz.
 • -Herhangi bir nedenle ihtiyaç doğduğunda başka bir sağlayıcıya sorunsuzca geçiş yapabileceğiniz bir hosting hizmeti seçtiğinizden emin olun.
 • -Ayrıca kontrol panelinin kullanıcı dostu olmasına, e-posta hizmeti ve yedekleme seçeneklerine dikkat edilmeli, kullanıcı sözleşmesi ve genel kullanım koşulları dikkatle incelenmelidir.

Sektördeki Son Yenilikler

Yukarıdaki uyarılardan da anlaşıldığı üzere günümüzde işletmelere ait web sitelerinin rakiplerine karşı konumlandırılmaları hızlı ve gelişmiş altyapı bileşenlerine dayanmalarını sağlamaktan geçiyor. Bu nedenle de en güçlü ve en güncel teknolojileri yapılandırmalarına düzenli olarak dahil eden hosting sağlayıcılarının tercih edilmesi gittikçe önem kazanıyor.

Özellikle sıklıkla tercih edilen Linux Hosting ve WordPress’e özgü güvenlik ve performans optimizasyonları sunan WordPress Hosting için en güncel gelişmelere göz attığımızda karşımıza, 2022 yılına girer girmez Linux ve WordPress Hosting altyapılarında bir dizi yeniliği devreye alan Turhost çıkıyor.

2004 yılından bu yana ülkemizin en güçlü web sitelerini ağırlayan Turhost’un; domain, hosting ve sunucu çözümleri sağlarken tüm yapılandırmalarını en yeni donanımlarla ve orijinal yazılımlarla güçlendirmeye özen gösterdiği biliniyor. Peki odağında en yeni teknolojilerin titizlikle takibi yer alan Turhost’un 2022 yeniliklerinde neler var?

 • -Cloudlinux 8 Pro İşletim Sistemi
 • -Imunify 360
 • -Yeni Kurumsal Acronis Bulut Yedekleme hizmeti
 • -Yeni cPanel yazılım lisanslamaları
 • -LiteSpeed 6.0
 • -MySQL 8.0 ve PHP 8.0 destekleri
 • -Yeni Kurumsal NVMe Depolama altyapıları
 • -Yeni 2. Nesil Xeon Gold R işlemcili donanım altyapıları
 • -Yeni %100 Yedekli Bulut Kümeleme altyapısı

Turhost, ‘un Linux tabanlı web sitelerinin tüm ihtiyaçlarını optimum düzeyde karşılamaya yönelik tüm bu yapılandırmalarla sunulan; yüksek performans ve veri güvenliğidir. Örneğin Imunify360 koruması altındaki sunucular için sıfır gün ve kaba kuvvet saldırıları dahil, bilinen ve bilinmeyen güvenlik tehditlerine yönelik gelişmiş algılama ve kapsamlı koruma söz konusudur.

Turhost’un güvenlik ve performans açısından önemli getirileri olan Yeni 2022 Linux & WordPress Hosting Hizmetleri ile ilgili detaylara göz atmanızı ve bu yeniliklerle güçlendirilmiş hosting paketlerini incelemenizi öneririz.

Sonuç

Web sitelerinin hızlı ve kesintisiz çalışacak şekilde desteklenmesi bir hosting sağlayıcısından beklenen en önemli hizmettir. Bu hizmetin en gelişmiş donanımlarla güçlendiriliyor olması web sitelerinin ve işletmelerin büyümesinde büyük farklar yaratabilir.

Bu nedenle hosting çözümü arayışında yalnızca maliyet ve kapasite planlamasına değil, en güncel donanımlarla güçlendirilmiş, lisanslı yazılımlara sahip bilgi işlem altyapılarının hizmete dahil edilmiş olmasına dikkat edilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Karşınızda çok eğlenceli görünen kişisel ulaşım aracı