reklamı kapat

POPÜLER

HP COMPAQ 2230S

 - Güncelleme: 21 Mart 2015 00:48

‘MİNİK BİR DİZÜSTÜ BİLGİSAYARI’
Her şeyden önce şunu belirtmekte fayda görüyoruz: İster iş dünyasının yoğun çalışan bir ferdi olun, isterseniz de tamamen kişisel kullanımınız için gelişmiş, ancak gittiğiniz her yere rahatlıkla götürebileceğiniz boyutlarda dizüstü bilgisayar dileyen birisi… Bu cümlenin hangi tarafında bulunuyorsanız bulunun, Compaq 2230S size hitap edecek türde minik bir dizüstü bilgisayarı. Evet, ‘minik bir dizüstü bilgisayarı’ diyoruz. Zira Compaq 2230S, pek çok netbook boyutu ve ağırlığıyla hemen hemen aynı değerleri taşımasına rağmen, üzerinde bulundurduğu konfigürasyon öğeleri ile pek çok dizüstü bilgisayarına kafa tutabilecek bir güce sahip. Üstelik bu başarısını, şık siyah renkli ve hem netbook, hem de dizüstü bilgisayarlarından ‘farklı’ yapısıyla desteklemesiyle de göz dolduruyor. “Farklı derken?..” dediğinizi duyar gibiyiz. Bir saniye, hemen açıklıyoruz.

GÖRSEL ZENGİNLİK SUNUYOR
Gövdesinin dış yüzeyi tamamen siyah mat bir malzemeyle hazırlanan Compaq 2230S’in iç bölümünde ise, parlak ve mat malzeme birlikte işlenmiş. Özellikle mat ve yansımalardan bir hayli arındırılarak fazladan göz yorgunluğuna sebebiyet vermeyi önleyen 12.1 inç genişliğindeki ekranın çerçevesinde kullanılan parlak piyano siyahı, Compaq 2230S’e görsel zenginlik katmış. Elbette bu görsel zenginliğe, yerleşimini ve büyüklüğünü beğendiğimiz tuş takımının hemen üzerinde yer alan dokunmatik alanın da katkısı oldukça büyük. Tuş takımının hemen altında bulunan ve kullanımının oldukça rahat olduğunu söyleyebileceğimiz touchpad de tasarımı tamamlar nitelikte. ‘Farklı’ olan bölüme gelince… Compaq 2230S, yerine alışkın olduğumuz optik sürücünün ve diğer bağlantıların yerlerini değiştirmiş. Yani yerine alışkın olduğunuz optik sürücü, Compaq 2230S’te gövdenin sağında değil, sol tarafında yer alıyor; bununlar birlikte diğer bağlantılar ve havalandırma çıkışının da yeri değiştirilmiş. Bu farklılık belki ilk anda yadırganabilir, ancak açıkçası biz bu değişimin kullanıma hareket kazandırdığını düşünüyoruz. Bu arada Compaq 2230S, hem boyutu, hem de ağırlığı nedeniyle ‘netbook’ olarak anılabilecekken, üzerinde bir optik sürücü barındırmasıyla da adını aynı zamanda ‘dizüstü bilgisayarlar’ başlıklı listenin altına yazdırıyor; hem de üst sıralara…

‘PERFORMANS VE GÜÇ’
Elbette Compaq 2230S bu başarısını, üzerinde bulundurduğu optik sürücünün yanında, büyük ölçüde konfigürasyon öğelerine borçlu. Sistem özellikleri arasında neler mi var? Öncelikle 2.0 GHz hızındaki Intel Core 2 Duo P7370 işlemcisinden bahsetmeliyiz sanırım. Compaq 2230S’in, yaptığımız testler sırasında ‘performans ve güç’ başlığı altında farklı değerlerdeki işlemcileri geride bırakan işlemci değeri her ne kadar 2.0 gibi görünüyor olsa da, 2.13 GHz hızına ulaşıyor. Bunun yanı sıra 3 GB DDR2 bellek değerine sahip olan Compaq 2230S’in bu bellek miktarı, 8 GB’a kadar arttırılabiliyor. Bunların yanında 320 GB gibi geniş bir sabit diskle gelen Compaq 2230S’in konfigürasyon olarak bizce tek eksisi, yerleşik ekran kartının 64 MB olması. Tamam, ekran kartı bellekten güç alarak değerini 1308 MB’a çıkartabiliyor, fakat sabit değerin 64 MB’tan yüksek olmasını beklerdik. Ancak bu beklentimizi ‘eksi hanesi’ne yazmamız haksızlık olur. Zira bunun nedeni, koskoca bir dizüstü bilgisayarının, minik bir netbook gövdesine sığdırılmış olmasıyla beklentilerimizin artmasından kaynaklanıyor. Compaq 2230S’in bu haliyle her ne kadar günümüzün ‘konfigürasyon canavarı oyunları’na kafa tutamasanız da, oyunların konfigürasyon değerlerinde çeşitli ayarlamalar yaparak Compaq 2230S’i bir oyun merkezi haline getirebilirsiniz.

GÜVENLİK GÜÇLERİNE YER AÇIN
Son olarak, Compaq 2230S’in güvenlik konusuna ne kadar önem verdiğini de söylememiz gerekiyor. Zira Compaq 2230S bir parmak izi okuyucusuna sahip ve ayrıca verilerinizi koruyabilmeniz için HP DriverGuard System ve HP ProtectTools yazılımlarıyla birlikte geliyor. Evet, yukarıda da belirttiğimiz gibi, işte tüm bu yaptığımız ve yer verebildiğimiz kadarını yazdığımız onca testin ardından, Compaq 2230S’i DV6’nın tahtına oturtmaktan başka çaremiz kalmadı. Yetkililere buradan sesleniyoruz: DV6’yı aldınız belki, ama bu kez bizi kandıramayacak, Compaq 2230S’i geri alamayacaksınız! En azından bir süre…

YANSIMASIZ EKRAN

Mat malzemeyle üretilmiş olan ekran yansımaları emiyor

TOUCHPAD RAHATLIĞI

Tasarımı tamamlar nitelikteki touchpad’in kullanımı da oldukça rahat

FARKLI TASARIM

Her zaman sağ tarafta görmeye alıştığımız optik sürücü bu kez solda

BAĞLANTI SEÇENEKLERİ

2230S içinde HDMI çıkışı da bulunduran bağlantı seçeneklerine sahip

DOKUNMATİK ALAN

Işıl ışıl parlayan dokunmatik alan göz alıyor

EKRAN MENTEŞESİ

Boşluklu bir ekran menteşesi kullanan 2230S böylelikle ferah bir alan sunuyor

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Netbook boyutları, dizüstü bilgisayar performansı, şık tasarım, HDMI çıkışı, optik sürücü, güvenlik seçenekleri.

EKSİLER
Hoparlörleri daha iyi olmalıydı.

SONUÇ
İster kurumsal, ister kişisel amaçlı olarak kullanabileceğiniz Compaq 2230S, kolay taşınabilirliğin yanında görsel zenginlik sunuyor. Ayrıca, konfigürasyonu ile de adeta rakiplerine meydan okuyor.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core 2 Duo P7370 2.0 GHz

Ekran
• 12.1 inç (1280×800)

Ekran Kartı
• 64 MB Mobile Intel GMA 4500MHD

Bellek
• 3 GB DDR2

Sabit Disk
• 320 GB

Optik Sürücü

• DVD Multi Recorder DVD-RW

Bağlantılar
• USB (3 adet), HDMI
• Bluetooth, Wireless, Ethernet
• Audio, Microphone
• VGA, ExpressCard
• SD/MMC kart okuyucu

Ses Çıkışı
• Stereo hoparlörler

Pil Ömrü
• Yaklaşık 4 saat

Boyutlar
• 293 x 224 x 35 mm

Ağırlık
• 1.80 kilogram

İLGİLİ HABERLER