reklamı kapat

POPÜLER

HP Pavilion DV6

MİSAFİRİMİZ VAR
Türkiye’ye gelir gelmez soluğu ofisimizde alan HP Pavilion DV6, yazımızın başında da bahsettiğimiz üzere ev kullanımı için ideal bir eğlence bilgisayarı. Üzerinde 15.6 inç genişliğinde ve 16:9 görüntüleme oranı ile 1366×768 piksel çözünürlüğü destekleyen HD BrightView bir ekran bulunduran DV6, geniş ekranı sayesinde dizüstünde oyun oynamayı ve film izlemeyi adet haline getirmiş kullanıcıların yanı sıra, tasarımcılara da hitap ediyor. Elbette buna en büyük katkıyı, DV6’nın sahip olduğu yerleşik 512 MB hızında Nvidia GeForce 9200 GS ekran kartı ve her ne kadar 2.40 GHz diye anılsa da, yaptığımız testler sonucunda 2.53 GHz’lik bir performans gösteren Intel Core 2 Duo P8600 işlemcisi yapıyor. Ekran kartının hızını toplamda 1278 MB’a kadar arttırabilen DV6’nın maksimumda 1790 MB toplam kullanılabilir grafik belleğine sahip bir modeli daha bulunuyor. Ancak incelediğimiz model seçeneğinin de, her ne kadar günümüz oyunlarının konfigürasyon ayarlarında bazı özelliklerden taviz vermek ve böylece oyunları daha yalın halde oynamak zorunda kalsanız da, çalışırken birden fazla uygulamayı aynı anda çalıştırmak durumunda kaldığınızda, sizi zora sokmayacağını düşünüyoruz. Dediğimiz gibi, bu model seçeneğinin belleği düşük olsa da, işlemci gücü yerinde. Bu arada az önce şöyle bir değinip geçtiğimiz 15.6 inç genişliğindeki ekrana geri dönecek olursak, kontrast oranının yerinde olduğundan ve geniş bir görüş açısına sahip olduğundan bahsedebiliriz. Ancak DV6’nın, neredeyse her parlak ekranlı dizüstü bilgisayarıyla aynı kaderi paylaştığını da söylemeliyiz. Zira yoğun ışıklı ortamlarda ekran yansımasıyla başınız derde girebilir. Fakat onun dışında ekranla ilgili başka herhangi bir sorununuzun olmayacağı da bir gerçek.

DAHA FAZLA TUŞ
DV6’nın tasarımına gelince… Bu konuda söyleyeceğimiz her şey, yazının giriş bölümünde de bahsettiğimiz büyüleyici olma özelliğini destekler nitelikte. Zira DV6’nın tasarımı her şeyiyle muhteşem. Siyah tonlarının hakim olduğu dış tasarım, DV6 çalıştırıldığında parlayarak ortaya çıkan HP logosu ve gümüş tonlarındaki ışıldayan tuş takımı harika gözüküyor. Tuş takımının kullanımı oldukça rahat bir kullanım sunuyor. Ekran boyutunun geniş olmasının avantajını kullanan DV6’da klavyeye ek olarak numerik tuş takımına da yer verilmiş. Numerik tuş takımı sayısal işlemlerle yakından ilgilenen kullanıcılar için ideal. Aynı zamanda internette kullandığınız şifrelerde rakamlara ağırlık veriyorsanız, numerik tuş takımının önemi bir kat daha artacaktır. Tuş takımının üst bölümünde yer alan dokunmatik kısayol menüsü ise, yine kullanımı kolaylaştırmasının yanında, ışıl ışıl parlayan renkleriyle tasarımın başarısını destekler nitelikte. Tuş takımı çevresinde yer alan ve kullanım kolaylığı sağlayan son bir özellikten daha bahsetmek gerekirse, geniş touchpad’in üzerine konumlandırılmış olan minik tuştan bahsedebiliriz. Bu tuş sayesinde touchpad alanını kullanıma açıp kapatabiliyor ve bu sayede yazı yazarken elinizin altında kalan touchpad’in alakasız yerlere tıklamasını engelleyebiliyorsunuz.

SON SÖZLER
Tasarım çizgisiyle beraber oldukça dayanıklı bir görüntü sunan DV6, gövdesinin her iki yanında da geniş bağlantı seçeneklerine yer vermiş. Üzerinde üç adet USB girişi bulunduran ve bunun yanında yine rakiplerinde bulunan pek çok bağlantıya da yer veren DV6, bir HDMI girişine de sahip. Bunun yanı sıra Bluetooth ve kızılötesi desteği de sunan DV6, her ne kadar bu modelinde olmasa da, DV6 serisinin diğer modellerinde parmak izi okuyucusu seçeneğine de yer vermiş. DV6’ya ayrılan bölümün yavaş yavaş sonuna gelirken değinmek istediğimiz son nokta ise, DV6’nın SRS Premium Sound destekli hoparlörleri. Oyun oynarken, film izlerken ve özellikle müzik dinlerken sesleri kaliteli bir şekilde sunan hoparlörler, geniş ekranın yarattığı atmosferi tamamlar nitelikte. Elbette istedik ki, DV6 bir de Subwoofer’a sahip olsun. Ancak DV6’nın bu haliyle de ses konusunda oldukça iddialı olduğunu söyleyebilir ve ürünü edindiğiniz takdirde sizi keyifli saatlerin beklediğini söyleyebiliriz.

TOUCHPAD’İ KİLİTLEYELİM
Touchpad’in üzerindeki minik tuş ile touchpad’i kilitleyebilirsiniz

BAĞLANTI SEÇENEKLERİ
DV6, zengin bağlantı seçenekleriyle dikkat çekiyor

IŞIKLI HP LOGOSU
DV6’nın sırtında bulunan ışıklı HP logosu tasarıma güç katıyor

NUMPAD EMRİNİZDE
Sayılarla arası iyi olanları geniş gövdenin sağ tarafında bir numpad bekliyor

PARMAK İZİNİZİ BIRAKIN
DV6’nın diğer modellerinde parmak izi okuyucusu seçeneği bulunuyor

SADECE DOKUNUN
Işıl ışıl dokunmatik tuş takımı güçlü hoparlörlerin üzerinde konumlanmış

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Kaliteli ve şık tasarım, geniş ekran, güçlü işlemci ve ekran kartı

EKSİLER
Fanın yetersiz kalışı ve sesli çalışması

SONUÇ
Özellikle tasarım yönüyle beklentilerinizi karşılayacağından şüphe etmediğimiz DV6’nın konfigürasyonu yerinde olsa da, bellek hızı daha iyi olabilirmiş.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core 2 Duo P8600 2.40 GHz

Ekran
• 15.6 inç 16:9 HD BrightView LG (1366×768)

Ekran Kartı
• 512 MB Nvidia GeForce 9200 GS1

Bellek
• 2 GB DDR2

Sabit Disk
• 320 GB

Optik Sürücü
• DVD Multi Recorder CD-RW

Bağlantılar
• USB (3 adet), Kızılötesi, Bluetooth
• Wireless, Ethernet
• HDMI
• Audio, Microphone
• VGA, eSATA, ExpressCard

Ses Çıkışı
• SRS Premium Sound

Pil Ömrü
• Ortalama 3 saat

Boyutlar
• 370 x 250 x 40 mm

Ağırlık
• 3.14 kilogram

YORUMLAR