reklamı kapat

POPÜLER

Apple Macbook

DOKUNMA ÖZGÜRLÜĞÜ
Apple, yeni MacBook’ta bizlere iPhone’dan aşina olduğumuz ‘multi-touch’ teknolojisine sahip bir trackpad sunuyor. Dört parmağa kadar destek verebilen bu trackpad, geniş kullanım alanı sayesinde ferah bir kullanıma imkan tanırken klavyeyi de destekleyerek, kullanıcılara sunduğu rahat ve konforlu çalışma ortamını pekiştiriyor. Dört parmağa kadar destek vermesi sayesinde pek çok işleminizi eskisi gibi çeşitli kısayollar kullanarak gerçekleştirmek yerine, yalnızca bu trackpad’e dokunarak kolayca halledebiliyorsunuz. Tek parmakla dokunduğunuzda klasik tıklama işlemini gerçekleştiren trackpad, çift parmak ile dokunduğunuzda sağ tuş görevini üstleniyor. Üç parmağınızı sağa ya da sola doğru kaydırarak internet sayfaları veya klasörler arasında ileri geri şeklinde dolaşabiliyorken, dört parmağınızı yukarıdan aşağıya ve aşağıdan yukarıya doğru sürükleyerek de açık olan uygulamalar arasında geçiş yapabiliyor ya da ekrandaki tüm uygulamalardan kurtularak masaüstünüzü temizleyebiliyorsunuz. Bunların yanı sıra multi-touch özellikli yeni trackpad sayesinde resimlere aynı iPhone’da olduğu gibi yakınlaşıp uzaklaşabiliyorken, yine resimlerinizi kolayca döndürebiliyorsunuz. Elbette dosyalarınızı bir yerden bir başka yere sürükleyebilmeniz de mümkün. Sunduğu kullanım kolaylığının yanı sıra, monoton çalışma saatlerinize hareket katacak olan yeni trackpad, gerçekten iyi düşünülmüş.

GRAFİK DEVRİMİ
Göz alıcı tasarımı ve güçlü donanımıyla kullanıcıları cezbeden yeni MacBook, grafik yonga setinde değişikliğe gitmiş. Önceki MacBook’larda kullanılan Intel yongası yerine bu kez Nvidia tümleşik grafikli sistem yongaları kullanılan yeni MacBook, işlemci tercihini yine Intel’den yana kullanmış. Üzerinde 2.0 GHz Intel Core 2 Duo işlemciye yer verilen MacBook, ekran kartı olarak da 1280×800 piksel çözünürlüğü destekleyen Nvidia GeForce 9400M 256 MB DDR3’ü kullanmış. Bunun yanı sıra 2 GB hızında 1066 MHz’lik 2 adet DDR3 belleğe yer verilen MacBook, bellek tipinin DDR3 olması nedeniyle eskisine oranla daha iyi bir performans sunuyor. Bunların yanı sıra 5400 RPM hızında ve 160 GB genişliğinde bir sabit diskle birlikte gelen MacBook, yaklaşık 5 saatlik pil ömrüyle de kullanıcıları sevinderecek. ‘Pil’ demişken küçük, ancak hoş bir ayrıntıya da dikkat çekmemiz gerekli. MacBook’un sol tarafında yer alan 2 adet USB, Ethernet ve ses gibi bağlantı noktalarından ayrı bir yerde konumlandırılmış minik bir tuş bulunuyor. Bu tuşa bastığınızda, hemen yan tarafında beliren noktacıklar yeşile bürünüyor ve bu sayede pilinizin ömrünü kolaylıkla öğrenebiliyorsunuz. Dediğimiz gibi; küçük, ancak hoş bir ayrıntı.

YANSIMA DA OLMASA…
Uyarmadan geçemeyeceğiz: Her yönüyle beğenimizi kazanan ve sunduğu özellikleriyle kesinlikle ve kesinlikle es geçmemeniz gereken bir ürün olduğunu düşünmemize sebep olan MacBook, 13.3 inç genişliğindeki ekranı nedeniyle bir anda bazı kullanıcıların ilgisi dışında kalabilir. Zira parlak ekran yansımaya maruz kalabiliyor ve bunu ekran ışığıyla ne kadar oynasanız da tekrarlayabiliyor. Bu nedenle, bol ışıklı ortamlarda çalışan kullanıcıların yansıma sorunu çekme olasılıkları olduğunu belirtmeliyiz. Ancak yeni MacBook’un bunun dışında herhangi bir kusuruna rastlamadığımızı ve yansıma sorununu pek dikkate almayacak olan kullanıcıların MacBook’u koşarak satın alacaklarını düşündüğümüzü de söylemeliyiz. Yazının başında da bahsettiğimiz gibi; Apple, yepyeni özelliklerle donattığı, yepyeni bir MacBook’u ile daha bizleri kendine hayran bıraktı. Bu noktada aklımızda dönmeye başlayan yeni soru şu: acaba yeni nesil MacBook Pro, bakalım bizlere neler sunacak?

PİL GÖSTERGESİ
Bu minik gösterge sayesinde pilinizin ömrünü anında öğrenebilirsiniz

YENİ TRACKPAD
Trackpad, çoklu dokunmatik özelliği ile zenginleştirilmiş

ALÜMİNYUM KASA
Pürüzsüz alüminyum yüzeyi ile adeta göz kamaştırıyor

FERAH KULLANIM
Tuş takımı, her zamanki gibi yine ferah bir şekilde konumlandırılmış

YANSIMA PROBLEMİ
Bol ışıklı ortamlarda çalışan kullanıcılar ekran yansımasından şikayet edebilirler

GRAFİK YENİLİĞİ
Grafik kolunda değişikliğe giden Apple, Nvidia ile ortak çalışmış

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Multi-Touch trackpad, güçlü tasarım, ferah kullanım, üstün konfigürasyon öğeleri

EKSİLER
Ekranın yansımadan arındırılmamış olması

SONUÇ
Konfigürasyon öğeleri ve özellikle DDR3 tipine sahip 2 GB değerindeki belleğiyle beğenimizi kazanan MacBook’un tasarımına da diyecek laf yok doğrusu.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core 2 Duo 2.0 GHz

Ekran
• 13.3 inç (1280×800 piksel)

Ekran Kartı
• 256 MB Nvidia GeForce 9400M

Bellek
• 2 GB DDR3 1066 MHz

Sabit Disk
• 160 GB 5400 RPM

Optik Sürücü
• 8x SuperDrive (DVD±R DL/DVD±RW/CD-RW)

Bağlantılar
• USB (2 adet), Bluetooth
• Wireless, Ethernet, Audio
• Mini DisplayPort
• Kensington Kilidi

Ses Çıkışı

• Yerleşik stereo hoparlörler

Pil Ömrü
• Yaklaşık 5 saat

Boyutlar
• 320.5 x 220.7 x 20.41 mm

Ağırlık
• 2.04 kilogram