reklamı kapat

POPÜLER

Sony MDR-NC500D


DÜNYAYLA BAĞLARINIZI KOPARTIN

İnceleme süremiz boyunca denemek için kulağına takanın bir daha kimselere vermek istemediği ve bu nedenle ofis içinde ufak çaplı da olsa bir kargaşaya yol açan NC500D, yukarıda da bahsettiğimiz üzere dış gürültüleri %99 oranında engelleyebiliyor. Sanırız NC500D ile ilgili ilk değinmemiz gereken nokta bu olacak. Hoparlörlerinin içinde DNC adında bir yazılım motoru ve mikrofon bulunduran NC500D, bu sayede dışarıdan aldığı sesleri filtreleyerek sizi adeta yalnızlığınızla baş başa bırakıyor. Sağ hoparlörün üzerinde bulunan AI NC Mode sayesinde; tren, uçak ve ofis ortamlarındaki farklı gürültü seviyelerine de duyarlılık gösteren NC500D, ister bu tuşu kullanarak bulunduğunuz ortama uyum sağlıyor, isterseniz de kendisi otomatik olarak duyarlılık gösteriyor. Bu özelliği aktif hale getirmek için yapmanız gereken şey sadece AI NC Mode’a bir süreliğine basılı tutmak. AI NC Mode’un üst tarafında yer alan ‘Monitor’ isimli tuş ise, ‘dünyaya bağlanmanız’ için düşünülmüş. Yani bu tuşu kullanarak, kulaklıkları kulağınızdan çıkartmaya gerek kalmadan müziği kesebiliyor ve dışarıdan gelen sesleri duyabiliyorsunuz.

KALİTELİ MÜZİK ANLAYIŞI
Hoparlörlerinde DNC’nin yanı sıra bir de dahili ekolayzır bulunduran NC500D, bu sayede sesleri size ulaştırırken kaliteyi bozmuyor; bas ve tizleri neredeyse mükemmel bir şekilde iletiyor. ‘Neredeyse’ diyorum, çünkü yüksek seslerde bazen baslarda bozulmalar yaşanabiliyor. Elbette bunu etkileyen etmen ses seviyesinin fazlasıyla yüksek olduğu durumlar olduğu kadar, ses kaynağınızın üzerinde bulundurduğu ekolayzır ayarı da olabiliyor. Zira NC500D’nin de bir ekolayzıra sahip olduğu göz önünde bulundurulduğunda, ses kaynağının ekolayzır ayarlarını fazla abartmamak gerekiyor. Aksi halde, iyi bir performans alamamanız olası. NC500D’nin tasarımından ise bahsetmeye gerek bile duymuyoruz aslında. Zira Sony, yine çok iyi bir iş başarmış. Hem hafifliği, hem de ergonomisi sayesinde kulağınızda taşımaktan bıkmayacağınızı ve ‘dünyaya bağlanmak’ için yalnızca ‘Monitör’ tuşunu kullanacağınızı düşündüğümüzü söylemeliyiz.

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Dış gürültüleri kesmedeki başarısı, AI NC Mode ve Monitor tuşları, kaliteli tasarımı, ses kalitesi

EKSİLER
Yüksek seste bas ve tizlerde çatlamalar yaşanabiliyor

SONUÇ
Sony MDR-NC500D’nin kaliteli müzik anlayışını desteklemesi bir yana, dışarıdan gelen gürültüleri kesmedeki başarısı göz önüne alındığında beğeninizi fazlasıyla kazanacağını düşünüyoruz.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Hoparlör Üniteleri
• 40 mm

Frekans Tepkisi
• 5 – 24.000 Hz

Duyarlılık
• 102 dB/mW

Kablo Uzunluğu
• Yaklaşık 1.5 metre

Aksesuarlar
• Pil ile kullanım için pil kutulu bağlantı kablosu
• Taşıma çantası

Pil
• 2 Adet AA

Şarj Ömrü
• 16 Saat

Ağırlık
• 195 gram

İLGİLİ HABERLER