reklamı kapat

POPÜLER

Acer Aspire Timeline 4810TAKILLI GÜÇ

Ultra düşük voltajlı çift çekirdekli Intel işlemcisi sayesinde maksimum kullanımda ortalama 8 saate, güç tasarruf modundayken ise, ortalama 12 saate kadar pil ömrü sunan Aspire Timeline, klavyesi üzerinde bulundurduğu ‘Akıllı Güç’ tuşu ile de performans – pil ömrü dengesini sizin kurabilmeniz için kolay bir yol sunuyor. Rakip dizüstü bilgisayarlarıyla karşılaştırıldığında %33’ten fazla enerji tasarrufu sağlayan Aspire Timeline, pil ömrünü ise yine rakip firmalara göre %40 uzatıyor. Elbette bu sayede Aspire Timeline’ın çevreyle dost olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu amaç için Energy Star 5.0 standartlarına uygun olarak geliştirilen Aspire Timeline, Energy Star standartlarının gerektirdiğinden %66 oranında daha az enerji tüketiyor.

GÖZ ALICI TASARIM
Aspire Timeline muhteşem pil ömrü uzunluğuyla bizleri cidden derinden etkiledi, bunu inkar edemeyiz. Pil ömrünün yanı sıra tasarımıyla da bizleri etkiledi. 14 inç genişliğindeki ekranının yalnızca yarım cm kalınlığına sahip olması bir yana; ekranın Acer CineCrystal LED arkadan aydınlatmalı olması, 16:9 görüntüleme oranı ve 1366×768 piksel HD çözünürlüğü desteklemesi ile de oldukça başarılı. Ekranın tek başarısız olduğu nokta, neredeyse tüm dizüstü bilgisayar modellerinin olduğu gibi üzerinde parmak izi bırakması ve her parlak ekranın nasiplendiği kadar yansımalardan kendini kurtaramaması. Ayrıca, -Lenovo S serisinden hatırlayacağınız gibi- geniş silindir şeklinde bir ekran menteşesine sahip olması da tasarımı güçlü kılmasının yanı sıra samimi bir görünüm kazandırdığı gibi, şık kasayla fazlasıyla uyum içinde olması Aspire Timeline’ın çekiciğini de arttırmış. Parlak koyu gümüş renkli kasasının üzerinde yer alan yine parlak ve ayrık tuş takımı oldukça kaliteli bir görünüm sunarken, aynı zamanda kullanımı da fazlasıyla rahat kılıyor. Tuşların kullanımı gerçekten oldukça rahat ve tuş takımının hemen altında yer alan touchpad alanı da bu rahatlığı destekliyor. Multi-touch destekli touchpad alanı ile fotoğraflarınıza yalnızca dokunuşlarla yakınlaşıp uzaklaşabilir, sayfalar arasında kolaylıkla geçiş yapabilir ve aşağıya doğru uzayıp giden dokümanlarda kaydırma çubuğunu kolaylıkla kontrol edebilirsiniz. Bu arada touchpad alanıyla ilgili şunu da söylememiz gerekli: Touchpad’in hemen yan tarafında touchpad kilit tuşu bulunuyor. Daha önce HP Pavilion DV6’da da karşılaştığımız bu kilit sayesinde istediğiniz zaman kolayca touchpad alanını kullanıma karşı kilitleyebiliyorsunuz. Klavye bölgesinin hemen üzerinde bir de dokunmatik tuş takımı bulunuyor.

GELİŞMİŞ SOĞUTMA TEKNOLOJİSİ
Yoğun kullanımlar esnasında karşılaşılan ısınma sorunu nedeniyle bilekleri yakan dizüstü bilgisayar kasalarının aksine, Intel ile birlikte geliştirilen Laminar Wall Jet teknolojisi sayesinde kasanın dış yüzeyini daha iyi soğutabilen Aspire Timeline, böylece tasarımıyla yakaladığı ergonomik başarısını maksimum seviyeye taşıyor. Aspire Timeline’ın sahip olduğu sistem özelliklerine değinmeden önce son olarak bahsetmemiz gereken nokta ise, ekranın hemen üzerinde HD 720p destekli bir kamera bulunduğu ve bazı Aspire Timeline modellerinin 3G desteği sunduğu. Böylece mobil kullanımda zaten uzun mu uzun bir pil ömrü sunan Aspire Timeline, aynı zamanda istediğiniz yerden internet keyfi yapabilmenizi sağlıyor ve kaliteli görüntülü görüşme ortamı hazırlıyor. Evet, şimdi sıra geldi teknik detaylara.

MÜTEVAZI SİSTEM ÖĞELERİ
Üzerinde 1.40 GHz hızında Intel Core 2 Solo SU3500 işlemci bulunduran Aspire Timeline, işlemci hızı olarak kimilerine göre tatmin edici seviyede olmayacaktır. Aynı zamanda her ne kadar toplamda 1307 MB mertebesine ulaşabilse de, yerleşik olarak sunulan 64 MB değerinde Intel GMA 4500 ekran kartıyla da… Ancak Aspire Timeline elbette ki bir oyun bilgisayarı değil. Bu açıdan incelendiğinde bu sistem özellikleri Aspire Timeline’ın başarısına gölge düşürmeyecektir. Bu arada Aspire Timeline’ın 3 GB DDR3 belleğe ve 320 GB genişliğindeki sabit disk alanına sahip olduğunu da belirtmekte fayda var. Son olarak ses konusuna da değinmek gerekirse, her ne kadar Dolby Sound Room destekli olsa da, harici bir çift hoparlöre ihtiyaç duyacağınız kanısındayız.

UZUN PİL ÖMRÜ

12 saat pil ömrüyle kablosuz kullanımın keyfini her yerde sürebilirsiniz

TOUCHPAD’İ KİLİTLEYİN
Kullanmak istemiyorsanız, touchpad’i kilitlemeniz mümkün

SOĞUTMA TEKNOLOJİSİ
Laminar Wall Jet teknolojisi sayesinde dış yüzey maksimum değerde soğutulabiliyor

HD KAMERA
HD 720p destekli kamera sayesinde daha net görüntülü iletişim kurabilirsiniz

KONFORLU TUŞ TAKIMI
Ayrık tasarımlı tuş takımını benimseyen Timeline, kullanım konforu sunuyor

MULTI-TOUCH DESTEĞİ
Multi-touch sayesinde işlemlerinizi daha rahat yerine getirebiliyorsunuz

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Elbette uzun pil ömrü, kusursuz tasarımı, rahat kullanımı, multi-touch destekli touchpad alanı.

EKSİLER
Işlemci hızının biraz daha yüksek olmasını isterdik.

SONUÇ
Yoğun kullanımda 8 saat olan, ancak zorlandığınızda 12 saati görebileceğiniz pil ömrü ile Aspire Timeline takdiri hak ediyor doğrusu.

TEKNİK ÖZELLİKLER

İşlemci
• Intel Core 2 Solo SU3500 1.40 GHz

Ekran
• 14 inç HD LED LCD (1366×768)

Ekran Kartı
• Intel GMA 4500 MHD 64 MB

Bellek
• 3 GB DDR3

Sabit Disk
• 320 GB

Optik Sürücü
• DVD Multi Recorder

Bağlantılar
• HDMI, USB (3 adet)
• Bluetooth, Wireless, Ethernet
• Audio, Microphone
• VGA, Kamera
• 5’i 1 arada kart okuyucu

Ses Çıkışı

• Dolby Sound Room Stereo hoparlörler

Pil Ömrü

• Ortalama 12 saat

Boyutlar
• 338 x 240 x 24 – 28.9 mm

Ağırlık

• 1.9 kilogram