reklamı kapat

POPÜLER

Sony XEL-1

“DÜNYANIN İLK OLED TELEVİZYONU”
Dergimizin ilk sayısında, ‘Türkiye’ye Gele(me)yenler’ isimli dosya konumuzda sizlerle paylaştığımız ve geçtiğimiz ay da yine dergimizden sonunda Türkiye’ye geldiğini duyurduğumuz XEL-1, her ne kadar diğer ülkelerdeki kullanıcılarla yaklaşık 8 ay önce tanışmış olsa da, şu an ofisimizde olmasından dolayı büyük heyecan duyuyoruz. Zira XEL-1’in, OLED (Organic Light Emitting Diode) teknolojisine sahip ilk televizyon olması ve bunun getirdiği avantajları en iyi şekilde sergilemesiyle başımızı döndürdüğünü söyleyebiliriz. Bu avantajlar neler mi? Hemen söyleyelim: OLED teknolojisine sahip televizyonlar, LCD televizyonlar kadar hızlı tepki sürelerine sahipken, bunun yanında herhangi bir arka aydınlatma sistemine ihtiyaç duymuyorlar. Bu sayede her bir piksel söndüğünde gerçek siyah renge bürünüyor ve farklı tonlamalar oluşmasına izin verilmiyor. Durum böyle olunca da siyah ile beyaz arasındaki kontrast oranı da oldukça yüksek değerlere ulaşabiliyor. XEL-1’de bu kontrast oranı 1.000.000:1’den yüksek durumda ve emin olun, böylesine yüksek kontrast değerine sahip bir ekranda ne görüntülerseniz görüntüleyin büyük keyif alıyor ve renklerin canlılığına hayran kalıyorsunuz.

“HEPSİ BU KADAR MI?”
Hayır, elbette değil. XEL-1’in sahip olduğu yüksek kontrast oranı gibi daha pek çok özelliği ve marifeti bulunuyor. Madem öncelikle görüntüden bahsettik, o zaman bu konuyla ilgili olarak değinmek istediğimiz birkaç nokta daha var. İlk olarak, XEL-1’in Super Top Emission teknolojisine sahip olduğunu söylemeliyiz. XEL-1 bu sayede, ne kadar ışıklı bir ortamda olursanız olun, yansıtılan ortam ışığını azaltıyor ve renkleri yine aynı canlılıkta iletmeye devam ediyor. Bunun yanı sıra XEL-1’in ekranına nereden bakarsanız bakın kayıpsız görüntü sunduğunu görebiliyorsunuz. Görüş açısının bir hayli geniş olduğunu söyleyebileceğimiz ekranın görüntüleme oranından bahsedecek olursak, 16:9 değerinde bir görüntüleme oranı sunduğunu söyleyebiliriz. Ancak 960×540 piksel çözünürlüğünde görüntü sağlayan 11 inç büyüklüğündeki ekran sizi şaşırtmasın. Zira XEL-1 1080p’yi destekliyor ve görüntü işlemcisi ile görüntülemek istediğiniz her şeyi herhangi bir bozulmaya maruz bırakmadan en iyi şekilde görüntülüyor.

YALNIZCA 3 MM
Yalnızca 3 mm kalınlığındaki ekranıyla ‘dünyanın ilk OLED televizyonu’ olmasının yanında aynı zamanda muhtemelen ‘dünyanın en ince televizyonu’ unvanını da elinde bulundurduğunu söyleyebileceğimiz XEL-1, oldukça modern ve şık bir tasarım çizgisine sahip. Parlak siyah rengin üstün durumda olduğu tasarımda, standın ve ekranın arka bölümünde olduğu gibi, ekranı tutan metal ayak da parlak gümüş renkle renklendirilmiş. Ancak bu noktada XEL-1’in tek eksiğini söylememiz gerekli: XEL-1 inanılmaz derecede parmak izi tutuyor! Ürünün neresine dokunursanız dokunun, siz temizleyene kadar parmak izlerinizin orada sizi bekleyeceğini bilmenizde fayda var. Fakat diğer yandan, sunduğu tüm özellikleri düşününce bunu görmezden geleceğinizi düşünüyoruz.

DOLBY DIGITAL DESTEĞİ
XEL-1’in standının arka bölümünde 2 adet HDMI ve bir USB girişi bulunuyor. Bunların hemen yan tarafında ise, dijital ve analog yayınları alabilmeniz için bir TV çıkışı sizi bekliyor. XEL-1 ile ilgili olarak son değinmek istediğimiz nokta ise, ‘mükemmel’ olarak nitelendirebileceğimiz türdeki ses kalitesi. Dolby Digital desteği ile donatılmış olan XEL-1, üzerinde bir de Sound Booster bulunduruyor. Böylece izlediğiniz DVD ve oynadığınız oyunlarda görüntü doygunluğunun yanı sıra, kaliteli ses ile de fazlasıyla tatmin oluyorsunuz.

SAYGI DURUŞU
XEL-1 hakkındaki son sözlerimiz için ayırdığımız bu paragrafta Sony’nin, XEL-1 ile ciddi bir iş başardığını ve bir saygı duruşunu hak ettiğini söylemek durumundayız. Mükemmel görüntü kalitesi, bu kaliteyi perçinleyen düzeyde ses becerisi ve hem duruşu, hem de çizgisiyle adeta bir ‘tasarım abidesi’ olduğunu düşündüğümüz XEL-1, özellikle PS3 tutkunlarının olduğu kadar ‘filmkolik’leri de başına toplayacaktır. Buradan Sony yetkililerine sesleniyoruz: “Daha büyük bir XEL-1 istiyoruz!”

178 DERECE
Her ne kadar buradan pek anlaşılamıyor olsa da, XEL-1 178 derecelik görüş açısına sahip

SES DOYGUNLUĞU
Dolby Digital ve Sound Booster destekli hoparlörleriyle kaliteli ses sunuyor

DÜNYADA İLK
XEL-1, ‘dünyanın ilk OLED televizyonu’ unvanını elinde bulunduruyor

SADECE 3 MM
Yandan bakıldığında neredeyse görünmez olan XEL-1’in ekranı 3 mm kalınlığında

2 HDMI ÇIKIŞI
Arka bölümünde 2 adet HDMI bulunduran XEL-1’in TV çıkışı da var

1.000.000:1’DEN YÜKSEK
1.000.000:1’den yüksek kontrast oranına sahip XEL-1, performansıyla tatmin edici

PUANLAMA
-5YILDIZ-

ARTILAR
Yüksek kontrast değeri, doygun görüntü ve ses kalitesi, şık tasarım, ince ekran, geniş görüş açısı

EKSİLER
Yüzeyin parmak izi tutması, inanılmaz yüksek satış fiyatı

SONUÇ
Yüksek kontrast oranı ve yansımalardan arındırılmış yalnızca 3 mm kalınlığındaki ekranıyla kaliteli görüntünün yanı sıra şık tasarımıyla da XEL-1’i bir hayli beğeneceksiniz. Satın almak için arabanızı satmanız gerekebilir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Ekran Büyüklüğü
• 11 inç

Çözünürlük
• 960×540 piksel

Kontrast
• 1.000.000:1

Görüntüleme Oranı
• 16:9

Desteklediği Görüntü Formatları
• 480i
• 480p
• 720p
• 1080i
• 1080p

Görüş Açısı
• Yaklaşık 180 derece

Dahili Hoparlör
• Dolby Digital ve Sound Booster destekli hoparlör

Bağlantı
• TV çıkışı
• HDMI (2 adet)
• USB
• Ses ve kulaklık çıkışı
• RF bağlantı girişi