reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

HTC Desire HD

Henüz ülkemizde hak ettiği bilinirliğine ulaşmadığını düşündüğümüz HTC, ürettiği gelişmiş mobil iletişim ve eğlence cihazlarıyla adından gün geçtikçe daha da fazla bahsettiriyor. Apple iPhone ile başlayan dokunmatik ekranlı gelişmiş mobil cihaz furyası büyük oranda HTC, Samsung ve Apple üçlüsünün liderliğinde ilerliyor. Kendi geliştirdiği Sense arayüzüyle özgün bir kullanıcı deneyimi sunan HTC, Windows Mobile işletim sisteminin gücünü kullanıcılarla buluşturmayı başardı. Firma yeni Windows Phone 7 desteğinin yanı sıra Android işletim sistemine de oldukça önem veriyor. Desire serisi dahilinde üretilen yeni dokunmatik ekranlı cihaz Desire HD, ileri seviye kullanıcılar için başka bir alternatif olarak karşımızda. Cihaz sadece 11.8 mm kalınlığında ve iPhone 4 öncesi modellere benzer şekilde arka tarafı kavisli bir tasarıma sahip. Fakat ilk bakışta kendini rakiplerinden ekran büyüklüğüyle ayırıyor.

Advertisement

Desire HD kalın olmasa da gerçekten büyük, hatta çoğu kullanıcı için çok büyük bir ürün. Cihazın ekran boyutu 4.3 inç. Yani kabaca iPhone’un ekranından %20 daha büyük. Kapasitif dokunmatik teknolojisiyle çalışan LCD ekran, 480×800 piksel çözünürlük sunuyor ve çoklu dokunuşu algılayabiliyor. Böylesine büyük ve hassas bir dokunmatik ekranlı cihazda mutlaka bulunması gereken yakınlık algılayıcısı da unutulmamış. Bu sayede cihazı kulağınıza götürdüğünüzde ekran kapanıyor. Cihazın tasarımında diğer üst seviye HTC modellerinde olduğu gibi sade detaylar ve kaliteli malzeme dikkat çekiyor. Sol yanda ince bir metalik çizgi halinde ses kontrol tuşları bulunuyor. Aynı zamanda bu bölümden açılan küçük bir arka kapak mevcut. Buradan pili çıkarıp takabiliyorsunuz. SIM kart ve microSD kart yuvaları ise arka alt bölüme konumlandırılmış. Buraya da alttaki ikinci kapağı sürgü hareketiyle açarak ulaşabiliyorsunuz. Farklı bir kullanım, fakat gayet pratik. Ekranı açıp kapamak için de kullanılan güç düğmesi olması gerektiği gibi cihazın üst kısmında bulunuyor. Standart 3.5 mm kulaklık, microUSB bağlantıları ve mikrofon cihazın alt kısmına yerleştirilmiş. Desire HD üzerinde başkaca bir tuş veya bağlantı yok. Yani kamera tuşu tercih edilmemiş. Her ne kadar şart olmasa da kamera tuşunun çekim için dokunmatik ekrana göre çok daha pratik olduğu açık.

GÜÇLÜ DONANIM VE ANDROID
HTC Desire HD piyasanın en güçlü mobil iletişim ve eğlence cihazlarından. Qualcomm Snapdragon işlemcisi 1 GHz hız sunuyor. Toplam 768 MB RAM bellek ile güçlendirilen cihaz 1.5 GB dahili hafızaya sahip. Bu donanım bileşenleri ile Android 2.2 işletim sistemiyle çalışan cihaz üst versiyonlara da yükseltilebiliyor. Dahili hafıza rakiplerine oranla az olduğundan Desire HD ile birlikte 8 GB kapasiteli bir microSD kart veriliyor. Cihaz en fazla 32 GB kapasiteli kartları destekliyor. Standart Android kullanıcı arayüzünün detaylı bir şekilde düzenlenmiş ve HTC grafiklerine kavuşturulmuş hali olarak özetlenebilecek Sense arayüzü, cihazı kullanmayı hem pratik hem de eğlenceli bir hale getiriyor. Ana ekranı oluşturan boş sayfalar widget uygulamaları ve kısayollarla düzenlenebiliyor. Bu işlemi oldukça kolaylaştıran HTC Sense kendi içinde bazı kullanım tarzlarına uygun sahneler sunuyor. Örneğin mesai saatlerinde iş sahnesiyle e-posta, internet tarayıcı, dünya saatleri ve takvim girdilerine öncelik verirken, sosyal sahneyi tercih ederek popüler servislerden yayınlanan içerikleri görüntüleyecek düzenlemeye kavuşabiliyorsunuz. Ayrıca daha fazla sahne internetten indirilebiliyor. Ana ekran sayfalarında parmağınızı sağa sola sürükleyerek geçiş yapabildiğiniz gibi, iki parmağınızı birbirine yaklaştırarak (çimdik hareketi) tüm sayfaları küçük halde göreceğiniz ekrana ulaşabiliyorsunuz. Buradan herhangi bir ekrana doğrudan geçiş yapabilir veya sayfaların sıralamasını değiştirebilirsiniz. HTC Desire HD, hızlı başlatma adıyla tanımlanan bir özellik sunuyor. Cihazı standart sürede açtıktan sonra güç düğmesini kullanarak kapatıp tekrar açtığınızda 1-2 saniyede açılıyor. Bu, özellikle rehbere, e-posta ve mesajlara hızlı ulaşım için kusursuz bir özellik. İnceleme sırasında ne kadar çabuk açılıp kullanılabilir hale geldiğini görüp şaşırdığımızdan cihazı amaçsızca kapatıp açtık. Gerçekten çok etkileyici.

EKSTRA ÖZELLİKLER
Desire HD, neredeyse tüm gelişmiş cihazlarda bulunan özelliklerin ötesinde birçok yazılımsal ve donanımsal özelliğe sahip. Geniş gövdesinin verdiği avantajla tümünü bünyesinde barındırabiliyor. Sayıları sürekli artan konum tabanlı servislerle konum tabanlı özellikler sunan diğer sosyal servislerden yararlanabilmek adına cihazda A-GPS modülü ve dijital pusula bulunuyor. Standart olarak Google Haritalar uygulamasının yanı sıra, çevrim dışı olarak da kullanılabilen Locations isimli bir uygulama daha mevcut. Böylece navigasyon ihtiyacınızı fazlasıyla karşılayabilecek seviyede. İşletim sisteminin verdiği avantajla popüler sosyal servislere iPhone’dan bile daha fazla entegre halde. Facebook ve Twitter’a özel uygulamalarıyla erişebilir, rehber kayıtlarınızdaki kişilerin durum güncellemelerini tek dokunuşla görebilirsiniz. Hatta çektiğiniz fotoğraf ve videoları doğrudan paylaşabiliyorsunuz. Bu içerikleri, Bluetooth ve e-posta ile gönderebilir, Facebook, YouTube servislerine tek dokunuşla yükleyebilirsiniz. Desire HD müzik anlamında da çok ama çok güçlü. Her ne kadar albüm görüntülemesi iPhone’a benzese de, detaylı müzik çalar uygulaması ve entegre FM radyo müzik ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilir. Dolby Mobile ve SRS çevresel ses geliştirmeleri Desire HD’yi rakiplerinden bir adım öne çıkarıyor. Kaliteli bir kulaklık ile müzik kalitesini en üst seviyelere taşıyabilirsiniz. DivX ve XviD format desteğiyle video izleme zevkini de unutmayın. Cihazı rakiplerinden ayıran diğer ekstra özelliklerinin arasında DLNA bağlantı desteği ve Wi-Fi bağlantı noktası özelliği yer alıyor. Böylece cihazın mobil bağlantısını Wi-Fi bağlantılı cihazlara dağıtabiliyorsunuz. Cihaz ayrıca USB üzerinden bilgisayarın internet bağlantısını da kendi bağlantısı olarak kullanabiliyor.

GÜÇLÜ KAMERA
Arka yüze konumlandırılan kamera, 8 megapiksel çözünürlük sunuyor. İki adet LED lamba ile desteklenen kamera çok başarılı bir arayüze ve piyasanın en gelişmiş özelliklerine sahip. Kamerayı açtıktan sonra ekranda istediğiniz yere dokunarak netleme yapabiliyorsunuz. Kamera birçok yüzü algılayıp onlara göre netlik ve pozlama yapabiliyor. iPhone’da olduğu gibi cihazı yatay veya dikey tutmanız video ve fotoğraf doğrultusunu etkilemiyor. Otomatik olarak çektiğiniz gibi görünecek şekilde kayıt yapıyor. Kendi fotoğrafınızı düzgün bir şekilde çekebilmeniz için portre modu mevcut. Bu modda cihaz kadraj doğru olduğunda fotoğrafı otomatik çekiyor. Kamera uygulamasında rakiplerinin çoğunda olmayan detaylı beyaz dengesi ve ISO ayarları mevcut. Fakat Desire HD’yi özgün kılan en önemli özellik standart efektler. iPhone’da Instagram gibi uygulamalarla iyice popüler hale gelen standart efektli fotoğraflar için ideal bir platform sunuyor. Üstelik ekstra uygulamaya gerek duymadan. Bu özelliği başarılı bulmamızın bir diğer sebebi de sunulan efektlerin sıradanlıktan uzak, çok hoş ve her bir efektin belli değerler çerçevesinde düzenlenebiliyor olması. Kamera bu özelliklerin yanında bir de 720p HD video kayıt özelliğiyle piyasanın en güçlüsü unvanını hak ediyor. HTC Desire HD üzerinde internet gezintisi de büyük zevk. Devasa ekranı üzerinde internet sayfalarını sorunsuzca ziyaret edebiliyorsunuz. İki parmakla yakınlaşıp uzaklaşma işlevi çok başarılı çalışıyor. Birden fazla sayfa açma özelliği de mevcut. Android 2.2 işletim sisteminde Adobe Flash 10.1 desteği bulunuyor. Bu sayede Flash video ve içerikleri doğrudan tarayıcı üzerinde görüntüleyebiliyorsunuz. Google servisleriyle kusursuz uyum sayesinde hem kolayca tüm servislerden yararlanabiliyor hem de verilerinizi çevrim içi saklayarak olası veri kayıplarından kaçınmış oluyorsunuz. Desire HD hakkında söylenebilecek en olumsuz durum tüm Android işletim sistemli modellerin kanayan yarası uygulama dükkanı. Hali hazırda ihtiyaç duyacağınız birçok uygulama yüklü geliyor. Fakat daha fazla uygulama ve oyun indirmek için Android Market’e ulaşamıyorsunuz. İncelediğimiz cihazda yüklü değildi fakat büyük ihtimalle diğer HTC modelleri gibi Desire HD de Slide Me market uygulamasıyla gelecek. Cihaz ayrıca HTCSense.com servisini de destekliyor. Önemli verilerinizi senkronize edebilme imkanı tanıyan servis ayrıca Footprints adı verilen konum hizmetine de bağlı. Böylece ekli konumları senkronize edebiliyor ve yönetebiliyorsunuz. Servis ayrıca Apple’ın telefonumu bul servisini bedava hale getirmesine sebep olan benzer bir fonksiyon sunuyor. Cihazınızı HTCSense.com servisini ziyaret ederek harita üzerinde bulabiliyor, zil sesi çaldırıp mesaj gönderebiliyorsunuz. Ayrıca acil durumlar için telefon içeriğini uzaktan tek tuşla silme özelliği de mevcut.

► Detaylar sayfa 2‘de