reklamı kapat

POPÜLER

HTC One M9 incelemesi

htc-one-m9-interface

YENİLENEN ARAYÜZ

HTC One M9’un bir diğer dikkat çekici özelliği yenilenen arayüzü. Android Lollipop işletim sistemiyle gelen cihaz, Sense 7.0 arayüzüyle bir takım değişiklikler yapmış. HTC, One M9 ile kullanım kolaylığını da bir seviye yukarı çıkarmış diyebiliriz. Telefonu açtığımızda karşımıza çok daha derli toplu bir ana ekran çıkıyor; kullanıcıların aradıklarına hemen ulaşabilmesi önem taşıyor. Sense Giriş widget’ı bu noktada başarılı bir düzenleme olmuş. Ev, Dışarıda ve İş olmak üzere üç farklı kategori sunan widget, seçili konuma göre farklı uygulama dizilimleri yapıyor. Ayrıca Öneriler klasöründe yine seçili konuma uygun uygulama önerileri yer alıyor. Sense Giriş widget’ı istendiğinde herhangi bir uygulamanın kaldırılmasına izin veriyor ve otomatik olarak yerini yeni bir uygulamayla dolduruyor. Ancak kendi istediğiniz uygulamayı widget’a yerleştirmek için klasör oluşturmanız gerekiyor.

htc-one-m9-tema
Sense 7.0 arayüzü kişiselleştirmeyi de bir seviye yukarı çıkarmış. Farklı temalara sahip olan cihaz artık sadece renkleri ve arka planı değil, ana uygulamaların ikonlarından yazı karakterine kadar her şeyi değiştiriyor. Ayrıca sıfırdan tema tasarlayıp diğer kullanıcılarla paylaşmak da mümkün. Böylelikle cihazı kişiselleştirmekle kalmıyor, yaptığınız temalar için HTC kullanıcılarından geri dönüş de alabiliyorsunuz.

Android Lollipop işletim sistemiyle desteklenen Sense 7.0 arayüzünde bildirim ve ayarların kısayolunun yer alığı ekran da değişmiş.

Eskiden kısayol olarak yerleştirilmiş ayarları görüntüleyebilmek için bildirim ekranının sağ üst köşesindeki ayarlar simgesine tıklamak gerekiyordu; artık aynı ekranda, ekranı hafifçe aşağı çekerek hızlı ayarları görüntülemek mümkün. Bu özellik için illa Sense 7.0 gerekmiyor tabii, HTC One (M8) kullanıcıları cihazlarını Android Lollipop’a güncellerse aynı görüntülemeyi elde ediyor. HTC denilince akla gelen Blinkfeed de cihazda yerini alıyor. Sosyal medyada ve internette istediğiniz kanallarda haberleri derleyen Blinkfeed, iyi bir haber asistanı diyebiliriz.