reklamı kapat

POPÜLER

HTC, Türkiye’nin Instagram haritasını çıkardı

HTC, Türkiye’de Instagram’da 2015 yılı boyunca en çok paylaşılan ve beğenilen içerikleri araştırdı. “Instagram Türkiye 2015” başlıklı araştırma sonuçlarına göre Türkiye’de aile ve arkadaşları konu alan paylaşımlar açık ara zirveye oynuyor. Ancak takipçilerden paylaşım başına en az beğeniyi de yine söz konusu içerikler alıyor.

HTC Türkiye’nin, Ogilvy PR ve TickTock Boom işbirliğiyle gerçekleştirdiği “Instagram Türkiye 2015” başlıklı araştırmada, 1 Ocak – 31 Aralık 2015 tarihleri arasında Instagram’da Türkiye’den paylaşılan 250 binin üzerinde içerik incelendi. İçerikler; aile ve arkadaşlar, gezi-tatil, yeme-içme, spor, etkinlik, selamlaşma, eşyalar, alıntılar-özlü sözler ve evcil hayvan kategorilerine göre sınıflandırıldı. “Aile ve Arkadaşlar” konulu içerikler, tüm paylaşımlar içinde yüzde 32 oranıyla ilk sırada yer alırken, onu ikinci sırada yüzde 19 ile “Gezi-Tatil” temalı içerikler, üçüncü sırada ise yüzde 14 ile “Yeme-İçme” temalı içerikler takip ediyor.

Yeme-içme kategorisi altında en çok paylaşılan içeriğin yüzde 27 gibi yüksek bir oranda “kahve” olması dikkat çekiyor. Kahveyi ise “iftar” konulu paylaşımlar takip ediyor. Araştırmanın, paylaşım başına en çok beğeni alan içerikleri değerlendirdiği bölümde ise yüzde 22 oranıyla “Alıntılar” ilk sırada yer alıyor. Bunu “Selamlaşma” ve “Spor” içerikli paylaşımlar takip ediyor.

Özellikle yılın ikinci yarısında önemli bir artış gösterse de paylaşımların yalnızca yüzde 5’ini videolar oluşturuyor ve bu videolarda en çok kediler yer alıyor.

YORUMLAR