reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

HTC Wildfire S incelemesi

Her ne kadar HTC adıyla Türk kullanıcılar arasında hak ettiği bilinirliğe erişemese de farklı platformlarda ürettiği başarılı modelleriyle teknoloji meraklılarının yakından tanıdığı HTC, kısa bir süre önce sevilen modellerini elden geçirerek kullanıcıların beğenisine sundu. Wildfire modeli de sonuna bir S eklenerek piyasadaki yerini aldı. Oldukça küçük bir mobil iletişim cihazı olan HTC Wildfire S, boyut takıntılı kullanıcılar için en iyi alternatif. 12,4 mm kalınlığıyla en ince olmasa da 105 ağırlığı ve yaklaşık 60 mm’lik yüksekliğiyle rakiplerine oranla “mobilite” anlamında biraz daha avantajlı. Üstelik ekran boyutundan feragat etmenize gerek kalmıyor. Wildfire S üzerinde 3,2 inlik bir dokunmatik ekran bulunuyor. Kapasitif dokunmatik teknolojisi sayesinde parmakla hassas bir şekilde kontrol edilebilen cihaz 320×480 piksel çözünürlüğe sahip. Cihazın sol yanında standart bir şekilde ses kontrol tuşları konumlandırılmış. Aynı zamanda microUSB bağlantı noktası da bu yüzde bulunuyor. USB bağlantısını hem şarj hem de bilgisayar bağlantısı için kullanıyorsunuz. Cihazın sağ yanında herhangi bir tuş bulunmuyor. Standart 3,5 mm ses çıkışı ve güç düğmesi üst kısıma yerleştirilmiş. HTC’nin tüm modellerinde olduğu gibi malzeme kalitesi ve sade, şık tasarım, Wildfire S modelinde de hemen hissediliyor. Kullanırken verdiği his gerçekten çok iyi. Wildfire S’in ekranı meşhur Gorilla Glass teknolojisiyle geliştirilmiş. Bu özel kaplama mevcut en dayanıklı ekranları temsil ediyor.

Advertisement

ANDROID 2.3
HTC Wildfire S, Google tarafından geliştirilen Android işletim sisteminin 2.3 versiyonuyla çalışıyor. Apple iOS işletim sisteminin en ciddi rakibi olarak görülen Android, farklı cihazlarda farklı ekran boyutları sebebiyle kayba uğrasa da kullanışlılık ve zenginlik açısından çok başarılı. Google tarafından geliştirilen Android işletim sistemi, Google servislerine kusursuz bir uyum gösteriyor. Haritalar, kişiler, takvim ve daha birçok Google servisini HTC Wildfire üzerinde sorunsuzca kullanabiliyorsunuz. Ayrıca birçok içeriği eşzamanlı olarak tuttuğundan veri kaybı yaşamanız engellenmiş oluyor. Cihaz arayüz anlamında da özgün. HTC tarafından geliştirilen ve bizce en başarılı mobil arayüzlerden biri olan HTC Sense ile çalışıyor. Bu arayüz kısa zaman önce Android’e uyumlu hale getirildi. Ayrıca hemen her platformda aynı şekilde sunulan arayüz, daha önce kullananlara da avantaj sunuyor. Toplam yedi boş kişiselleştirilebilir sayfadan oluşan Sense arayüzü, HTC tarafından sunulan ekstra özellikler ve widget uygulamaları Wildfire S’i rakipleri arasında bir adım öne çıkarıyor. Başarılı animasyonlarla desteklenen arayüz, kullanımı kolaylaştırdığı gibi göze de çok hoş geliyor.

GÜÇLÜ KAMERA
HTC Wildfire S üzerinde 5 megapiksel çözünürlük sunan başarılı bir kamera bulunuyor. Standart Android uygulaması ile yönetilen kamera, varsayılan olarak sunduğu renk efektleri sayesinde ekstra uygulamaya ihtiyaç duymadan değişik fotoğraflar çekmenizi sağlıyor. Renk efektlerini video kaydı sırasında da kullanabiliyorsunuz. Kamerayla kaliteli fotoğrafın yanı sıra 640×480 piksel çözünürlüğünde video kaydı da yapabiliyorsunuz. HTC Wildfire S ne yazık ki ikinci kameraya sahip değil. Kamera tek bir LED aydınlatma ile desteklenmiş. Cihazla birlikte popüler sosyal servislerden Facebook ve Twitter için özel uygulamalar yüklü halde geliyor. Daha fazla uygulama ve oyun için Android Market zengin içeriğiyle kullanıma hazır. Bunun yanı sıra HTC tarafından geliştirilen içeriklere ulaşmak için HTC Hub isimli bir uygulama bulunuyor. Android Market içeriğinde kaybolmadan en başarılı uygulamaları farklı kriterlere göre sıralamanızı sağlayan HTC Likes uygulaması da özgün bir uygulama olarak Wildfire S ile birlikte sunuluyor. HTC Wildfire S, bağlantı konusunda da oldukça başarılı bir mobil iletişim cihazı. 3G mobil şebeke üzerinde HSPA bağlantısını destekleyen cihazla mevcut en hızlı internet bağlantılarını kullanabiliyorsunuz. Ayrıca Wi-Fi 802.11n desteği sayesinde güncel kablosuz ağlara bağlanabiliyor; Wi-Fi bağlantı noktası özelliğiyle de mobil bağlantınızı çevredeki cihazlarla paylaştırbiliyorsunuz. Konum tabanlı servislerden yararlanabilmeniz için entegre A-GPS ve dijital pusula da unutulmamış. Böylece diğer uygulamaların konum özelliklerinden faydalanabiliyor, Google Haritalar ve Navigasyon uygulamalarıyla rota takibi yapabiliyorsunuz.

SONUÇ
Android işletim sistemli cihazlar genelde birbirine çok benzeyen ürünler olurlar. HTC ise hem Sense arayüzü hem de tasarım anlamında kendi ürünlerini özgün bir hale getirmeyi en iyi başaran firmalardan. Bu sayede Wildfire S, diğer Android işletim sistemli modellerden ayrılıyor. Güçlü donanımı, küçük gövdesiyle gelişmiş modellerin büyüklüğünden şikayet eden kullanıcılar için çok iyi bir alternatif.

► Detaylar sayfa 2‘de