reklamı kapat

POPÜLER

Huawei kendi mobil işletim sistemini geliştiriyor

Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticilerinden biri olan ve kendi işlemcisini kendisi geliştirerek bu alanda da fark yaratmayı başaran Huawei, geldiği bu noktayı bir adım daha ileriye taşımayı amaçlıyor. Söylenenlere bakılırsa Huawei, kendi işletim sistemini geliştirmek için çalışmalara başladı bile.

GizmoChina‘nın iddiasına göre Huawei’nin ZTE ortaklığında geliştirdiği mobil işletim sisteminin adı Kirin OS. Tamamen Huawei telefonlar ve Huawei cihazlarının kullandığı Kirin çip setine uygun olarak geliştirildiği belirtilen işletim sisteminin bu sayede çok daha stabil olacağı öngörülüyor. Geliştirilecek olan işletim sisteminin tek başına çalışacağı ve piyasada mevcut herhangi bir işletim sistemiyle bağlantısı olmayacağı da söylenenler arasında. Üstelik söylenenlere göre bu işletim sisteminin gelişimine yeni başlanmamış ve Huawei kapalı kapılar ardında Kirin OS‘i 3 yıl önce geliştirmeye başlamış.

Android ve iOS’in domine ettiği piyasaya Huawei’nin şu anda giriş yapması ne kadar mantıklı, orası tartışmaya oldukça açık. Zira Huawei’nin yayınlayacağı olası bir işletim sistemine nasıl uygulama desteği sağlanacağı ve marketin nasıl zenginleştirileceği merak konusu. Ancak uzun zamandır sessiz kalan ve Android, iOS ve Windows Phone‘dan başka işletiminin yaygın olarak kullanılmadığı akıllı telefon pazarına yeni bir oyuncunun gelmesinin heyecan verici olduğunu da söyleyebiliriz.

İLGİLİ HABERLER