reklamı kapat

POPÜLER

Huawei’den sekiz çekirdekli işlemci Kirin 920

Daha çok akıllı telefonlarıyla tanıdığımız Huawei, Snapdragon 805’e dahi fark atacak bir işlemci ürettiğini açıkladı. Çinli firma, bu gelişmeyle birlikte Samsung ve MediaTek’e ek olarak sekiz çekirdekli mobil cihaz işlemcisi üreten ilk firmalardan biri unvanını alıyor.

Kirin 920 adı verilen işlemci 28 nm’lik bir system-on-chip, yani sistemüstü işlemci. Üzerindeki dört çekirdeğin 2,0 GHz’lik Cortex A15, dört çekirdeğin de 1,6 GHz’lik Cortex-A olacağı yonganın, Mali-T628 GPU sayesinde 2K çözünürlüğü destekleyeceği de belirtiliyor. VoLTE ve LTE bağlantılara destekleyecek olan işlemci, 300 Mbps’ye varan mobil ağ hızına imkan verecek.

Kirin 920’nin kullanılacağı ilk akıllı telefon, daha önce haberini yaptığımız ve çok güçlü bir model olması beklenen Mulan. Zira cihazda 3 GB RAM, 16 GB dahili bellek, 13 megapiksellik arka kamera, 5,1 piksellik ön kamera ve Full HD ekran bulunması bekleniyor.

Sekiz çekirdekli işlemciye ilişkin şimdilik başka bir bilgi yok, ancak burada önemli nokta Kirin 920’ye has özelliklerden çok Huawei’nin bundan sonra hangi ufuklara yelken açmaya hazırlandığı. Nokia ve Motorola’nın çöküşü karşısında Samsung ve LG’nin ani yükselişine yakın zamanda tanık olduk, şimdi de Huawei devri mi yaklaşıyor, ne dersiniz?

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Huawei’den sekiz çekirdekli işlemci Kirin 920” için 2 cevap

  1. wad dedi ki:

    kendi işlemcisini yapanlara saygı duymak lazım. Ama işlemcide kaç çekirdek olduğu 64 bit olması hızı sadece ergenleri etkiler.. ne kadar enerji harcıyor iyiyi sadece bu söyler

  2. Mehmet çelikdemir dedi ki:

    Şimdi oturalım ve şöyle düşünelim,önümüzdeki masa üzerinde 2014 yılına ait olmayan bir telefon var ve özellikleri kısaca:16gb ram,1tbhd,150mp kamera,ilaveten kalp ve göz içerikli en az 15 duyarlı sensör,8k video çekebilme özelliği,diğer detayları vermiyorum bile,yani ekrandaki görüntü zaten yok tamamen halografi sistem var.Eee,ya android yada ios için bu telefon,birindeki programlarla bir işe yaramaz,diğerindeki programları almaya cepte para olmaz,ne olacak yani teknoloji uçmuşsa,ne işimize yarayacak bu durumda?iphone alınca programa para yetişmez,android olunca elindeki telefon bişeye yaramaz,asıl çözülmesi gereken problem bu,kimse bahsetmiyor bile,varsa yoksa telefon modelleri…