reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Exynos 5422

Samsung’un yeni mobil işlemcileri performans artışı ve güç tasarrufu sağlıyor

Samsung, Barcelona’da devam etmekte olan Mobil Dünya Kongresi’nde iki yeni işlemci duyurdu. Biri sekiz biri dört çekirdekli işlemciler, yeni nesil Samsung cihazlarda kullanılacak. Samsung’un şimdiye kadar ürettiği en güçlü mobil işlemci olan Exynos 5422, yüksek çözünülük desteği ve yüksek çoklu işlem yeteneğiyle öne çıkıyor. İşlemci içinde yüksek performans gerektiren işlemlerde devreye giren dört adet 2,1 GHz’lik ARM Cortex A15 çekirdekle birlikte, dört adet de düşük işlem gücü isteyen işlemlerde ve bekleme modunda aktif olan 1,5 Ghz’lik ARM Cortex A7 çekirdek bulunuyor. İşlem gücü, kağıt üzerinde yeni Exynos 5422’yi piyasadaki en güçlü sekiz çekirdekli işlemci yapıyor. Samsung’un big.LITTLE HMP olarak adlandırdığı sistem, çekirdekleri ihtiyaca göre devreye sokarak optimum performans ve güç verimliliği sağlıyor.

Exynos 5422, mobil cihazlara WQHD (2560×1440) ve WQXGA (2560×1600) çözünürlük desteği ile 4K görüntü çözebilme yeteneği kazandırıyor. İşlemcinin kullandığı mobil görüntü sıkıştırma teknolojisi ve geliştirilen uyku modu, hem hafıza veriyolundan geçen veriyi yarıya indiriyor hem de ekranda hareketsiz, değişmeyen görüntülerin olduğu bölgelerden gelen veri aktarımını durdurarak yüzde 10’a varan güç tasarrufu sağlıyor. 28 nanometre teknolojisiyle üretilecek işlemci, yılın ilk çeyreğinde üretim bandına girecek.

Exynos 5260
Bir diğer yeni işlemci olan Exynos 5 Hexa (Exynos 5260) ise üst-orta sınıf mobil cihazlara özel ve optimum performans ve güç verirmliliği sunuyor. İşemci içinde iki adet 1,7 GHz frekansında çalışan ARM Cortex A15 çekirdekle, dört adet 1,3 GHz’lik ARM Cortex A7 çekirdek bulunuyor. big.LITTLE HMP teknolojisi, güç ihtiyacına göre çekirdekleri devreye sokuyor ve önceki nesil Exynos 5 Dual serisi işlemcilere kıyasla yüzde 42’ye varan güç tasarrufu sağlıyor. Exynos 5422 gibi Exynos 5260 de WQXGA (2560×1600) çözünürlük desteği sunuyor. İşlemci,saniyede 60 kare hızında Full HD çözünürlükte video izleme ve işlemeye de imkan tanıyor. Exynos 5260, halihazırda üretim bandında.