reklamı kapat

POPÜLER

Creoir’den takı tasarımına sahip çift yüzlü akıllı saat konsepti

Akıllı saat pazarında dev mobil şirketler kıyasıya bir rekabet içerisinde iken   bazı firmalar, tasarımı ve felsefesi ile farklılaşmayı ve rekabeti farklı bir boyuta taşımayı başarıyor. Finlandiya merkezli tasarım stüdyosu Creoir de bu firmalardan biri.

Advertisement


Creoir’in Mobil Dünya Kongresi’nde tanıttığı akıllı saat konsepti Ibis, hem analog saati hem de akıllı saat ekranını kıvrımlı bir tasarımda bir araya getirmeyi başarıyor. Akıllı saatten ziyade bir takıyı andıran tasarımda, kanatlarının arkasında daha ufak bir kuşu koruyarak uçan bir kuştan esinlenilmiş. Bu fikir aslında kullanıcının özel bilgilerinin saat tarafından taşındığına dair bir metafor.


Tasarımsal felsefesinin yanı sıra donanım açısından da kıvrımlı dokunmatik OLED ekranı, Wi-Fi, Bluetooth 4.0 ve USB bağlantı seçenekleriyle ivme ölçer ve pusula gibi sensörleri bir araya getirerek rakiplerin sunduğu tüm fonksiyonları sunmayı amaçlıyor. Kendine has arayüzü ile Android platformunu kullanan akıllı saat hem iOS hem de Android işletim sistemi ile çalışan akıllı telefonlarla kullanılabilecek.

Konsept aşamasındaki ürünün henüz tüm teknik detayları, fiyatı ve piyasaya çıkış tarihi bilinmiyor. Ancak hem tasarımı hem de işlevleri ile bu alanda rekabet eden birçok firmaya ilham kaynağı olmayı başarıyor.

VİDEO