reklamı kapat

POPÜLER

Hyundai Ioniq 5

Hyundai Ioniq 5 ithalatçı satışı üzerinden Türkiye listelerine girdi

Elektrik rekabetinde yılın yıldızları arasında yer alan Hyundai Ioniq 5, grey market ile Türkiye’de satın alınabiliyor.

2021 yılının süper yıldızlarından birisi olan Hyundai Ioniq 5, elektrik rekabetine adeta bomba gibi düştü. Dahil olduğu hemen her yarışmada zirveye oynayan model, tasarımı ve teknik nitelikleriyle Güney Koreli üreticiye yepyeni bir kullanıcı kitlesi getirme potansiyeli taşıyor. Son olarak Avrupa’da Yılı Otomobili 2022 ödüllerinde finale kalarak dikkatleri üzerine çeken Ioniq 5 bir süredir Avrupa pazarındaki resmi listelerde yer alıyor. Birleşik Krallık’ta 36.995 sterlinlik başlangıç fiyatıyla (48.000 sterline kadar çıkabiliyor) satışa sunulan model kısa süre önce Türkiye’deki listelere girerek radarımıza takıldı. Aracı satın almak için resmi kanalları beklemek istemeyenler için ithalatçı üzerinden (grey market) satışa sunulduğunu gördüğümüz Ioniq 5 için 1 milyon 700 bin TL’lik bir bedel talep ediliyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hyundai Ioniq 5 teknik özellikleri

Ioniq 5 ailesinde kullanıcılar, 58 kWh veya 72,6 kWh olmak üzere iki pil paketi seçeneğini tercih edebiliyor. Ayrıca, yalnızca arka motorlu veya hem ön hem de arka motorlu olmak üzere iki elektrikli motor opsiyonu arasından seçim yapabiliyor. Ioniq 5, iki tekerlekten çekiş ve 72,6 kWh pil kombinasyonuyla da ortalama olarak 470-480 km arası bir menzile ulaşabiliyor. Tüm opsiyon seçeneklerinde 185 km/s’lik azami hıza ulaşabilen otomobil, elektrik motor opsiyon listesinin en üst seviyesinde 301 beygir güç ve 605 Nm tork değerlerini sunabilecek niteliklerde. Modelin en iyi oranda 0 ‘dan 100 km/s hıza 5,2 saniyede çıkabilmesi de dikkat çekiyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ioniq 5’in E-GMP platformu, hem 400 V hem de 800 V şarj altyapılarını destekliyor. Platform, ek bileşenlere veya adaptörlere ihtiyaç duymadan 400 V şarjın yanı sıra standart olarak 800 V şarj özelliği de sunuyor. Porsche Taycan’da da var olan 800 V desteğinin özellikle altını çizmek gerek. Açıklanan verilerde aracın 350 kW’lık bir şarj cihazıyla beraber yalnızca 18 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80’e kadar şarj edebildiğini görüyoruz. 100 km menzil elde etmek için aracı sadece beş dakika şarj etmeleri gerekiyor. Araçta elektrikli bisikletleri, scooterları veya elektrikli kamp ekipmanlarını şarj edebilecek bi deneyim de mümkün. Ioniq 5 ile ilgili merak ettiğiniz tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

İlgili video