reklamı kapat

POPÜLER

iPhone 15 Serisi LOG Tasarım iPhone 16 Pro iPhone 16 Pro Max

İddia: “2025 yılında ince gövdeli bir iPhone 17 Slim gelecek”

 - Güncelleme: 17 Mayıs 2024 19:56

Haitong International Securities analisti Jeff Pu, geçtiğimiz aylarda gündeme bir iPhone 17 Slim modelini getirmişti.

Jeff Pu, 2025’in eylül ayında karşımıza spesifik olarak iPhone 17, 17 Slim, 17 Pro ve 17 Pro Max modellerinin çıkarılacağını söylemişti. O zaman ilk defa gündeme gelen 17 Slim, Plus’ın yerini alacak, aile sırasıyla 6,1-inç, 6,6-inç, 6,3-inç ve 6,9-inç boyutundaki OLED ekranlar üzerine kurulacak denilmişti. Şimdi bu konuda The Information bir haber paylaştı, bahsi geçen ultra ince telefonun tüm ailenin en üstüne konumlandırılacağını iddia etti. Bu bilgiyi üç farklı kaynağa dayandıran kaynak, telefonun iPhone 17 Pro Max’ten yani yaklaşık 1.200 dolardan daha pahalı olacağını da iddia etti. iPhone X’daki kadar büyük bir tasarım değişikliği getirecek de denilen telefon, şimdiden büyük bir merak uyandırdı. Daha önce çıkan bilgilerde tüm 17 ailesinin Dynamic Island taşıyacağı ancak 17 Pro Max’teki adanın “metalens” teknolojisiyle daha ufak olacağı (Bu teknoloji FaceID altyapısının ufaltılmasına imkan tanıyacak deniyor) yer almış, iPhone 17 ve 17 Slim’de 8 GB RAM ile A18 ya da A19 işlemcinin olacağı, 17 Pro ve 17 Pro Max’in ise 12 GB RAM + A19 Pro ile donatılacağı iddia edilmişti. Her dört telefona da 24 megapiksel selfie kamerası koyacak denilen Apple, selfie kamerasını ve TrueDepth kamera sistemini ekran altına ancak 2026 yılında alacak gibi görünüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu aralar elbette sık sık önümüzdeki eylül ayında tanıtılacak iPhone 16 ailesi gündemde düşmüyor. Örneğin bu telefonlarda lens flare sıkıntısının bir sorun olmaktan çıkarılacağı iddia ediliyor. Son yıllarda çıkan tüm iPhone modellerinde gece çekimlerde ortaya çıkan ışık yansıması / lens flare sorunu bulunuyor. İstisnasız olarak tüm seride görülen bu sorun, özellikle gece video çekerken can sıkıyor. Bu problem geceleyin otomobil farı ya da benzeri bazı direkt ışıkların videoya noktalar / yansımalar / lens flare halinde girmesi şeklinde kendisini gösteriyor.

Tüm detaylarına burada yer verdiğimiz yeni iPhone 15 ailesindeki kameralarda bu sorunu ortadan kaldırmak adına özellikle üstüne durulan yeni yansıma önleyici katmanlar kullanan Apple, yukarıdaki inceleme videosunda da görebileceğiniz üzere problemi tamamen ortadan kaldırmayı başaramamış durumda. Yeni yansıma önleyici katman durumu belirli şartlar altında düzeltmiş ancak gece video çekimlerinde halen çok rahatsız edici çok katmanlı yansımalar görünmeye devam ediyor. İşte bu durum gelen yeni bilgilere göre iPhone 16 Pro serisi ile ortadan kaldırılabilir.

Apple’ın bu problemi bitirmek adına yeni bir lens üretim tekniği üzerinde çalıştığı aktarılıyor, süreç direkt olarak optik üretiminde ortadan kaldırılacak ya da minimize edilecek gibi görünüyor. Yeni tekniğin aynı zamanda “ghosting” olarak geçen ve çift görüntü yaratan optik sorununu da ortadan kaldıracağı iddia ediliyor, bu durum elbette son kullanıcı için güzel görünüyor. Video konusunda çok güçlü olan ancak lens flare nedeniyle çoğu kişiyi özellikle gece çekimlerinde pişman eden iPhone’lar, bu güncelleme ile beraber yine birçok kişinin gece çekimlerindeki olmazsa olmazı halini alabilir.

iPhone 17 yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli

İLGİLİ HABERLER