reklamı kapat

POPÜLER

İETT akıllı durak konseptini kullanıma sundu

ABD ve Avrupa şehirlerini örnek vererek aktardığımız akıllı durak, akıllı bank, akıllı park vb. haberlerinden sonra nihayet benzer bir atılım da bizden geldi. IETT, akıllı durak konseptini hayata geçirdi.

Beşiktaş’taki Yıldız Teknik Üniversitesi durağına kurulan akıllı durak, LCD/LED tabanlı dijital yolcu bilgilendirme alanları, biletmatik cihazı, bas-konuş ünitesi, engelli araçlarının şarj edilebileceği arabirimler ve ücretsiz Wi-Fi gibi özelliklere sahip. Akıllı durak teknolojik donanımlarının yanında aynı zamanda çevreye de duyarlı olarak geliştirilmiş. Akıllı durak enerjisini otobüs durağının üzerinde yer alan güneş panellerinden alıyor.

Durağın kullanışlı özelliklerinden bas-konuş sistemi, İETT ile anlık olarak sesli iletişim imkanı sağlıyor. Bu cihazlar sayesinde görme engelli yolcular otobüslerin tahmini varış süreleri hakkında sesli bilgilendirme yapılabildiği gibi, tüm yolculara canlı operatör desteği de veriliyor.

Yıldız Teknik Üniversitesi durağında kullanıma sunulan akıllı durak projesinin yavaş yavaş tüm İstanbul’a yayılması bekleniyor.