reklamı kapat

POPÜLER

BMW

İlk dört motorlu elektrikli “BMW M” modeli testlerde görüntülendi

 - Güncelleme: 20 Mart 2024 09:23

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden olan BMW, dört motorlu bir elektrikli M modelini aktif olarak test ediyor.

Taşıdığı dört farklı elektrik motoruyla inanılmaz yüksek bir performans getirecek bu M serisi elektrikli BMW, şu an kış testlerinde ve hemen yukarıdaki videoda görülebiliyor. 2022’den bu yana masada olan bu araç, henüz resmi veriler paylaşılmış değil ancak yüksek ihtimalle tam 1.000 beygirlik bir güç sunacak. Yeni “Neue Klasse” platformunu temel alması beklenen elektrikli M, Taycan Turbo GT gibi modellere rakip olacak ancak hemen satışa sunulmayacak. M tarafıyla alakalı olarak bundan önce bir “manuel” vites açıklaması ses getirmişti. BMW yönetim kurulu üyesi Frank Weber yaptığı, “Manuel M serisi araçlar çok eğlenceliler ancak dürüst olmak gerekirse hacimleri gittikçe küçülüyor. Bu yüzden artık manuel vitesli M’ler geliştirmek çok mantıklı değil. Eğer manuel bir M sahibi olmak istiyorsanız, vakit geçirmeden satın almalısınız.” açıklaması ile dikkat çekmişti. BMW, geçtiğimiz aylarda da “M” serisinde “DCT” macerasına son noktayı koyduklarını söylemişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirket “M” serisi yani yüksek performanslı otomobil serisinin altında çok sayıda heyecan verici aracın satışını gerçekleştiriyor. Firma bu araçların hiçbirinde DCT (Çift Kavramalı) şanzıman kullanmıyor, kısa süre önce net olarak dile getirildiği üzere gelecekte de kullanmayı düşünmüyor.

BMW M’in geliştirme müdürü Dirk Hacker Top Gear’a verdiği demeçte, “BMW’nin M serisinde artık çift kavrama diye bir şey yok. Artık manuel veya otomatik, gelecekte de otomatik elektrikli.” gibi dikkat çeken bir açıklamada bulunmuştu. Dirk Hacker, yeni otomatik şanzımanların yüksek süratlerde DCT’den daha hızlı olduğunu belirtmiş ve düşük hızlarda elde edilen pürüzsüz sürüş üzerinden DCT’leri geride bırakmak istediklerini söylemişti.

Bu arada firma elektrikli otomobillere sahte manuel vites getirme konusuna pek ilgi duymuyor. Dirk Hacker bu konuda, “Bunun yapılabileceğini düşünüyorum ancak biz yapmayacağız.” diyor. Bu durum M markası açısından mantıklı görünüyor, sahte manuel vites konusunda şu an kimse olumlu bir görüş ortaya koymuyor.

BMW haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Hyundai’den otomatik çalışan şarj robotu

İLGİLİ HABERLER