reklamı kapat

POPÜLER

Boeing CST-100 Starliner

İlk insanlı Boeing Starliner test görevi yine ertelendi

Boeing Starliner merkezli ilk insanlı test görevi bir kez daha ertelendi. Yine teknik bir sıkıntı ortaya çıktı.

Boeing, uzun yıllardır beklenen bir adımı geçtiğimiz aylarda gerçeğe dönüştürmüş ve CST-100 Starliner uzay kapsülünü United Launch Alliance tarafından hazırlanan Atlas V roketin önüne yerleştirerek uzaya göndermişti. Bu bir test göreviydi ve Starliner ile ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu’na sorunsuz bir kenetleme sağlanmıştı. Daha sonra ise Starliner ISS’ten ayrılarak Dünya’ya hiçbir problem yaşamadan geriye dönmüştü. Uzay aracı benzerleri gibi inişini üçlü paraşüt sistemiyle gerçekleştirmiş ve iniş için deniz değil kara tercih edilmişti. Boeing, SpaceX ile beraber NASA’dan uzay konusunda maddi destek alıyor ve bu desteğin arkasında ISS yani Uluslararası Uzay İstasyonu’na astronot götürmek de yer alıyor. SpaceX bunu Falcon 9 önüne koyduğu Crew Dragon ile hali hazırda yapabiliyor. Bu konuda Boeing de hizmet vermeye başlayacak ve ISS’e çıkarılan astronotlar CST-100 Starliner kullanılarak güvenli şekilde geriye getirilebilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Bu süreçte ilk insanlı deneme ise normalde 6 Mayıs akşamında yapılacaktı. Görevde NASA, Boeing ve United Launch Alliance önemli bir kilometre taşını daha geride bırakacaktı ancak teknik bir valf sorunu nedeniyle kalkış ertelenmişti. Daha sonra bir deneme daha planlandı ancak sorunlar tam olarak çözülemedi. En son bulunan ekstra bazı sorunlara rağmen 1 Haziran tarihinde deneme yapılacağı duyuruldu. Bugün planlanan deneme yapıldı ancak yine bir teknik sorun ortaya çıktı ve kalkış yapılamadı. Firma, bir sonraki deneme için 2 Haziran tarihini belirledi; ancak teknik incelemeler sürdüğü için denemenin başka bir tarihe ertelenme ihtimali bulunuyor.

Geçtiğimiz hafta Starliner için SpaceX CEO’su Elon Musk’ın açıklaması da ses getirmişti. Musk resmi X hesabından,Boeing bir astronot kapsülü geliştirmek için 4.2 milyar dolar, SpaceX ise sadece 2.6 milyar dolar aldı. Buna rağmen SpaceX kendi kapsülünü tam 4 yıl daha erken bitirdi. Dragon 2’nin mürettebat kapsülü tasarımının Dragon 1 ile neredeyse hiçbir ortak yönü olmadığını da unutmayın. Boeing’de çok fazla yeterli teknik bilgiye sahip olmayan yönetici var.” eleştirisinde bulunmuştu.

Boeing Starliner yanında bu da ilginizi çekebilir: Yerli otomobil tasarlayan firmadan geleceğin traktörü