reklamı kapat

POPÜLER

Apple Silikon Macbook pro

İlk kanıt geldi; M1X’li MacBook Pro modelleri çentik ile geliyor

18 Ekim tarihli Apple etkinliğinde tanıtılacak M1X’li yeni nesil MacBook Pro modelleri için şaşırtan çentik iddiası gerçek gibi görünüyor.

18 Ekim Apple etkinliğinde hemen hemen kesin olarak Apple M1X işlemcili 14 inç ve 16 inç ekranlı MacBook Pro modelleri karşımıza çıkacak.  İşte bu modeller için kısa süre önce bir ekran çentiği taşıyorlar iddiası gündeme gelmişti.

Biz dahil çoğu kişi bunun çok olası olmadığını düşünüyordu. Ancak Apple gerçek anlamda modellere iPhone’lar gibi çentik koyacak gibi görünüyor. Çünkü biraz önce aşağıdaki fotoğraf çıktı ve bunun yeni modellere ait olduğu iddia edildi. Burada çentiğe ilk bakış da atılmış oldu.

Apple’ın bu çentiğe rağmen dizüstülere Face ID yüz tanıma sistemi koymayacağı gelen bilgiler arasında yer alıyor ve bu da şaşırtıyor. Kaynaklara göre modellerde biyometrik giriş olacak sadece Touch ID görev yapacak.

Peki Apple neden böyle bir adım atıyor ve ürünlere çentik koyuyor? Firma bu sayede çerçeveleri çok ama çok ince hale getirecek gibi görünüyor. Bunun harici çentiğin bir açıklaması bulunmuyor.

İlk olarak şunu bilmekte fayda var. Yeni Apple MacBook Pro modelleri için diğer detaylar şöyle

Bildiğimiz kadarıyla dizüstü bilgisayarlar 12,9 inç iPad Pro gibi Mini-LED ekrana sahip olacak ve son bilgilere göre bir ihtimal bu ekranlarda 120 Hz yenileme sunacak. 

Kendinden çok emin bir kaynağa göre yeni MacBook Pro’ların sol tarafında güç için MagSafe, iki adet USB4 ve kulaklık girişi, sağ tarafta ise tam boyutlu HDMI, USB4 ve SD Kart yuvası olacak. Yani profesyonel kullanıcıların uzun zamandır istediği hemen hemen tüm beklentiler karşılanacak.

Modellerdeki M1X isimli yeni Apple Silikon işlemci, sekiz farklı yüksek performanslı çekirdeğe ve iki adet düşük seviye / verimlilik odaklı çekirdeğe sahip olacak. Yani işlemcide toplam 10 farklı çekirdek olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın yeni işlemcisi söylendiği kadarıyla 16 ya da 32 adet GPU çekirdeği ile özelleştirilebilecek. Yeni işlemci ile modeller 64 GB’a kadar RAM ile de donatılabilecek. Başlangıç RAM’i 16 GB seviyesinde olacak, depolama ise en az 512 GB alan sunulacak gibi görünüyor.

İnce çerçeveleri olacak modeller, 1080P webcam de taşıyacak. Fiyatlar ise söylendiği kadarıyla mevcut Pro’lar ile benzer seviyede olacak. Yeni MacBook Pro modellerinde klavye üstü dokunmatik TouchBar biriminin olmayacak.

Not: Görsel kaynak.

İlginizi Çekebilir

Xiaomi Mi 11 Ultra’nın içindeki detaylara bakın