reklamı kapat

POPÜLER

İlk resmi detaylarıyla 2018 Opel Grandland X ve öne çıkan özellikleri [Video]

Eylül ayında kullanıcıların karşısına çıkacak olan Grandland X, Mokka ile başlayan ailenin en büyük üyesi olacak.

Opel’in yeni ailesi X‘in son ve en büyük üyesi nihayet karşımızda. Mokka X ve Crossland X‘in ardından aileye katılan Grandland X ile birlikte Opel, üç farklı kategoride bu aileyi kullanıcılarla buluşturuyor. X ailesinin son üyesi olmasının yanı sıra PSA grubunun satın almasıyla birlikte Insignia‘nın ardından piyasaya çıkan ikinci Opel modeli olacak olan Grandland X tasarım hatlarıyla beklenildiği üzere Mokka X ile büyük oranda benzerlikler içeriyor. Dış tasarımda arka bölümüyle aileden karakteristik olarak ayrılan araç sahip olduğu donanımlarla da oldukça iddialı.


Tasarım – Donanım
Grandland X’in tasarımsal ve donanımsal detaylarından önce ebatlarına ve bagaj hacmine göz atalım. Toplamda 4.477 milimetre uzunluğa, 1.844 milimetre genişliğe, 1.636 milimetre yüksekliğe ve 2.675 milimetre aks mesafesine sahip olan araç bu değerleriyle X ailesinden uzunluk anlamında yaklaşık 200 milimetre daha ileride. Normal şartlarda 514 litrelik bagaj hacmi sunan Grandland X’de koltukları pasif hale getirildiğinde du değer 1.652 litreye kadar ulaşabiliyor. Aracın ön tasarımına baktığımızda Opel’in Mokka’da yer verdiği krom detay tasarımının yerine yeni Insignia’da kullandığı çizgiyi kullandığını görüyoruz. Merkezde Opel logosuyla tamamlanan bu çizgilerle birlikte ailenin diğer üyelerinde gördüğümüz LED gündüz far tasarımı ön kısımda da süre geliyor. Arka taraftski stoplarda da benzer formda gördüğümüz bu yapıyı oldukça keskin formda tamamlayan bir çizgi ve Grandland X’e özel tasarım tamamlıyor.


Grandland X’in içerisine girdiğimizde Astra’dan başlayan yeni nesil kokpit tasarımının burada da aynen muhafaza edildiğini görüyoruz. Bu anlamda herhangi bir değişim barındırmayan iç tasarımda üç kollu direksin da korunmuş. Opel’in Grandland X’te sunduğu elektronik donanım destekleriyse oldukça zengin. Listeye baktığımızda; adaptif hız sabitleyici, yaya algılama ve otonom acil frenleme, sürücü yorgunluk uyarısı, 360 derece kamera destekli gelişmiş park asistanı, AGR sertifikalı ergonomik koltuklar, ısıtmalı direksiyon, ısıtmalı ön ve arka koltuklar, kablosuz şarj, Opel’in otel rezervasyon ve park yeri arama gibi destekleri sunan OnStar sistemi, uzun far asistanı gibi önemli parçalar dikkat çekiyor. Grandland X’te altı çizilmesi gereken özelliklerden birisi de sürüş modları. Kum, buz ve ıslak zemine göre ayrı dinamikleri sunana Grip kontrol sistemi gaz tepkisi ve tork iletimi gibi ayarlamaları bu modları referans alarak gerçekleştiriyor.

Motor seçenekleri tarafında Opel cephesinden henüz resmi bir açıklama yapılmasa da Insignia ve Mokka’da sunulan dizel ve benzinli motorları Grandland X’te de görmeyi bekliyoruz. 14 Eylül‘de kapılarını açacak olan Frankfurt Otomobil Fuarı‘nda ilk kez kullanıcılarla buluşacak olan Grandland X’in önümüzdeki yılın başında satışa sunulması bekleniyor.

VİDEO